13 rizík kohabitácie

Štatistiky majú výpovednú hodnotu takú, ako majú. Teda štatistickú. Keď sa však isté výsledky objavujú dosť často, potom na nich niečo bude.

Dr. Rick Fitzgibbons sa uplynulých 38 rokov venoval štúdiu manželských a partnerských vzťahov. A tých boli tisíce. Najskôr si kladie rečnícku otázku, aké pozitívne prvky možno nachádzať vo voľnom zväzku kohabitácie. Odborná literatúra, zaoberajúca sa týmito vzťahmi, prináša len málo, ak vôbec nejaké ,,konštruktívne prvky v týchto situáciách.“ Práve naopak, štúdie ukazujú, že kohabitácia predstavuje vážnu hrozbu voči pravdepodobnosti neskoršej manželskej stability a spokojnosti. Okrem toho ohrozuje aj psychické zdravie detí, ktoré sa rodia v takýchto zväzkoch.

215-365_-_This_Strawberrybananna_smoothie_is_better_than_the_Wildberry_(-_(4760692715)

Dr. Fitzgibbons uvádza 13 rizík kohabitácie:

1. Štúdia z roku 1992 ukazuje na 3 300 prípadoch, že partneri ktorí pre manželstvom kohabitovali majú o 46 percent vyššie riziko, že sa ich prípadné budúce manželstvo rozpadne (“Journal of Marriage and the Family,” February, 1992).

2. Prejavy depresie u kohabitujúcich sú až trikrát častejšie ako u ľudí v manželstve (“Journal of Health and Social Behavior,” September, 2000).
3. Ženy v kohabitujúcom vzťahu sú častejšie vystavené fyzickému a sexuálnemu zneužívaniu, ako vydaté ženy (National Marriage Project, Rutgers University, 2002).

4. Čím dlhšie žijú partneri v kohabitácii, o to menej entuziazmu prejavujú voči manželstvu a výchove detí (“Journal of Marriage & Family” (59), 1997).

5. Kohabitujúci uvádzajú nižší stupeň spokojnosti, sexuálnej exkluzivity a uspokojenia, ako aj horšie vzťahy s rodičmi (“Journal of Family Issues,” January, 1995).

6. Kohabitujú majú tendenciu k slabšej záväznosti vzťahu v porovnaní s nekohabitujúcim. Toto je možno aj dôvodom vysokej rozvodovosti párov, ktoré kohabitovali pred manželstvom (“Journal of Marriage and the Family,” August, 1997).

7. Zväzok kohabitácie má tendenciu oslabovať aj inštitúciu manželstva a byť osobitným rizikom pre deti (“Just Living Together: Implications of Cohabitation on Families, Children and Social Policy,” New Jersey: Lawrence Erlbaum Associates, 2002).

8. Kohabitácia zvyšuje akceptovanie rozvodu mladými ľuďmi (“Journal of Marriage & Family,” [59]).

9. Kohabitácia môže prispievať k sebectvu a neskôr aj nedostatku otvorenosti prijať deti.

10. Respondenti, ktorí kohabitovali po rozvode, alebo kohabitovali s partnerom v následnom manželstve, uvádzajú nižšiu úroveň šťastia a spokojnosti v novom manželstve, v porovnaní so znovuzosobášenými, ktorí nekohabitovali pred prvým rozvodom (“Journal of Marriage and Family,” 68(2), May, 2006).

11. Kohabitujúci uvádzajú vážnejšie depresie oproti nekohabitujúcim , úroveň depresie sa zhoršovala aj dĺžkou kohabitácie (Alabama Policy Institute, August, 2006).

12. Čím dlhšie partneri kohabitovali pred manželstvom, tým pravdepodobnejšie sa aj uchyľovali k prudkým hádkam, fyzickým útokom, hádzaniu predmetov, keď sa potom v manželstve vyskytli konflikty. (Alabama Policy Institute: August, 2006).

13. Ženy v kohabitujúcom vzťahu čelia deväťkrát väčšej pravdepodobnosti, že ich partner zabije, než je to u vydatých žien. Najčastejšie takéto riziko hrozilo ženám v strednom veku. (T.K. Shackelford and J. Mouzos, “Partner Killing by Men in Cohabiting and Marital Relationships: A Comparative, Cross-National Analysis of Data from Australia and the United States,” ”Journal of Interpersonal Violence,” 2005 (30:10); 1310-1324).

Dr. Rick Fitzgibbons ďalej uvádza aj riziká vyplývajúce pre deti v kohabitujúcich partnerstvách: http://www.aleteia.org/en/health/article/12-ways-that-kids-are-harmed-by-living-with-a-cohabiting-parent-579494862861107

Zdroj: http://www.aleteia.org/en/lifestyle/article/most-synod-fathers-seemed-unaware-of-the- serious-risks-of-cohabitation-5878201469370368

Foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:215-365_-_This_Strawberrybananna_smoothie_is_better_than_the_Wildberry_(-_(4760692715).jpg?uselang=sk

Súvisiaci článok: Kohabitačný sľub https://cyrilsebo.wordpress.com/2012/05/03/kohabitacny-slub/

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s