10 najčastejších chýb vo výchove detí

Pri výchove detí sa rodičia často musia vysporiadať s neistotou a sklamaním. Robím to dobre? Postupujem správne? Nie som príliš zhovievavý? Psychológovia a pedagógovia tvrdia, že by rodičom veľmi pomohlo, keby do istej miery modifikovali svoje očakávania a namiesto cieľa ,,robiť všetko čo najlepšie“ sa snažili ,,nerobiť to zle“. A predovšetkým – vyvarovať sa chýb, ktoré môžu vo výchove napáchať veľké škody.
Nikto nepadol učený z neba a platí to aj o rodičovstve. Pri snahe vychovať zo svojich detí čnostných ľudí je potrebné počítať aj s mnohými neúspechmi.

Tak teda, desať najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťame pri výchove detí:

1. Neadekvátne používanie autority

Často sa hovorí o nedostatku autority rovnako aj o prílišnej zhovievavosti. Výchova nesmie byť založená na autoritárskom prístupe, kde deti majú strach z vlastných rodičov, súčasne im však nemožno poskytovať neobmedzenú slobodu, ktorá ich nakoniec robí neposlušnými.

.
2. Nesúlad medzi slovami a skutkami

Jednou z najčastejších chýb rodičov je zakazovať dieťaťu určitý spôsob konania, a sám sa ho pritom dopúšťať. Tým však rodič postupne stráca autoritu, dieťa sa naučí to využívať a bez zábran potom porušuje stanovené pravidlá.

3. Rozdielne nastavenie pravidiel

Ide o situácie, keď matka určí nejakú normu správania, otec však stanoví iné kritérium, takže rodičia si navzájom podkopávajú vlastnú autoritu. Nedostatok jednoty medzi rodičmi v určovaní pravidiel je veľkou prekážkou pri snahe o správnu výchovu a veľmi škodí.

4. Nedostatok slobody

Nie je možné nechať svoje deti robiť si, čo sa im zachce. Môžeme však dovoliť a podporovať v deťoch schopnosť rozhodovať sa na základe niekoľkých dostupných možností, takže dieťa si samo zvolí a učí sa, čo mu prospieva, a čo nie.

5. Nesprávne trestanie

Ukladať neprimerané tresty je kontraproduktívne. Vo chvíli trestania je potrebné byť vyrovnaný a umiernený, ale trest treba predovšetkým vykonať. Napríklad namiesto zákazu dospievajúcemu nasledujúci mesiac ísť von, je lepšie požadovať od neho, aby sa denne päť hodín učil.

6. Citová manipulácia

Stáva sa, že rodič prejavuje záujem o dieťa za účelom niečo od neho získať. Stáva sa to v každom veku a rodičia sa uchyľujú k rôznym dôvodom a prostriedkom: darčeky, peniaze, atď. Cieľom je len pritiahnuť pozornosť dieťaťa. Nedostatok času venovaného deťom v nás tiež vzbudzuje pocit viny a máme tendenciu nahrádzať tento nedostatok kupovaním hier a hračiek.

7. Nedostatok komunikácie

Môže nás hroziť predstava, že by sme sa mali rozprávať s deťmi o určitých náročných témach (drogy, sex, nevhodní priatelia, atď). Je však potrebné riešiť tieto veci v rámci rodiny a odovzdávať deťom patričné informácie skôr, než by pre ich získavanie začali vyhľadávať nevhodné kanály.

8. Moderné technológie

V dnešných rodinách dochádza ku katastrofálnemu nedostatku pravidiel, týkajúcich sa používania moderných technológií. Je potrebné mať na pamäti, že napr. na internete je možné stretnúť sa úplne so všetkým možným. Nie je možné sa teda zaobísť bez jasných pravidiel, alebo nevyžadovať ich plnenie.

9. Porovnávanie medzi súrodencami

Každé dieťa je iné, avšak pri výchove na to niekedy zabúdame. Každé dieťa si vyžaduje individuálny prístup, iný spôsob výchovy a čas venovaný len jemu, aby bolo možné ich lepšie poznávať a pochopiť.

10. Prehnaná závislosť od rodičov

Máme tým na mysli obmedzovanie autonómie detí a prehlbovanie ich závislosti na nás. Ako rodičia si samozrejme neprajeme, aby dieťa trpelo, avšak práve v tých najťažších okamihoch sa človek učí prekonávať prekážky.

Zdroj: http://www.knihyaxis.cz/vychova-dnes/chyby-rodicu/

Noelia de Santiago Monteserín (převzato www. hacerfamilia.com)

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s