Kardinál Burke: ,,Nikdy sa nestaviam do opozície voči pápežovi“

Keď pápež v sobotu odvolal kardinála Burkea z postu prefekta Apoštolskej Signatúry, teda najvyššieho súdu, mainstreamové média, ale aj ďalšie portály mali čítanosť zaručenú. Osobitným spôsobom sa im takto ponúkla príležitosť ďalej živiť údajný dominantný rozpor medzi progresívnym a konzervatívnym postojom v Cirkvi.

Samozrejme, pápež má zvrchované právo robiť personálne zmeny podľa svojho uváženia, svoju vlastnú ,,politiku ľudských zdrojov“. Je osobitým spôsobom zodpovedný za Cirkev. Kardinál Burke sa pritom v očiach médií ocitol v pozícii, ktorú si on sám určite neželal. Médiá chceli z neho robiť oponenta pápeža Františka.

Kardinál Burke poskytol v poslednom čase viacero rozhovorov, a možno ten Archbishop_Raymond_Leo_Burke (1)najpodstatnejší je ten, ktorý dal portálu Aleteia, ešte niekoľko dní pred svojím odvolaním.. Hovorí v ňom jednoznačne, že ,,sa nikdy nestavia do opozície voči pápežovi“:

,,V nijakom prípade som priamo nekomentoval kroky Svätého Otca, a je nešťastné, že ľudia to takto využívajú. Isté médiá ma chcú jednoducho zobrazovať, ako keby zmyslom môjho života bolo byť oponentom voči pápežovi Františkovi, a to teda vôbec nie som. Slúžil som mu na Apoštolskej Signatúre, aj v iných oblastiach, a budem mu slúžiť aj naďalej. A viem, že súčasťou mojej služby je aj hovoriť pravdu o situáciách, a teraz jednoducho sme v situácii v Cirkvi, keď sú mnohí ľudia zmätení. Svätý Otec je následníkom svätého Petra a ja sa nikdy nestaviam do opozície voči následníkovi svätého Petra.“

 
Zdroje:

Aleteia:
http://www.aleteia.org/en/religion/article/cardinal-burke-i-dont-ever-put-myself-in-opposition-to-the-successor-of-st-peter-5248481551712256

Vatican Insider
http://vaticaninsider.lastampa.it/en/the-vatican/detail/articolo/burke-sinodo-37381/

Sme:
http://www.sme.sk/c/7483626/papez-frantisek-nahradil-konzervativneho-sefa-najvyssieho-sudu.html?ref=trz

Foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Archbishop_Raymond_Leo_Burke.jpg

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s