Opus Dei v Rusku

Prelát Opus Dei, Javier Echevarría, navštívil v týchto dňoch Moskvu. Okrem ďakovnej svätej omše za blahorečenie Álvara del Portillo, prvého nástupcu sv. Josemaríu vo vedení Opus Dei, sa stretol aj s veriacimi, ktorí navštevujú formačné aktivity Opus Dei v Moskve a okolí.

1
Jedna matka štyroch detí sa ho spýtala, ako má vysvetliť svojej rodine ,,dôležitosť Eucharistie, a prečo stojí za to, venovať pol hodinu na svätú omšu a dve hodiny cestovania s malým dieťaťom.“
,,Eucharistia,“ odpovedal biskup Echevarría, ,,je pokrmom pre dušu. Bez Krista nemôžeme žiť svoj život naplno. Tak ako matka dáva potravu svojim deťom, tak nás aj Boh vyživuje svojou láskou. Je pravdou, že niekedy si účasť na svätej omši vyžaduje dlhé cestovanie. Ale či snáď zamilovaní považujú vzdialenosť za prekážku, ktorá ich oddeľuje? Svätá omša ti pomôže ešte viac milovať svojho manžela a deti.

2
xxx
Pred tridsiatimi rokmi bol v Moskve jediný fungujúci katolícky kostol. Nachádzal sa v tesnej blízkost Malej Ľubjanky, kde bolo aj sídlo KGB. Na budove KGB bola vtedy namontovaná veľká, asi päťdesiatcentimetrová kamera, snímajúca práve vchod do tohto kostola. V kostole sa slúžila omša len v poľštine. Komunisti nechceli dovoliť ruský jazyk, aby sa katolicizmus nemohol šíriť v hlavnom meste ZSSR. Napriek tomu v kostole bývalo vždy plno. Zahraniční diplomati, cudzinci na služobnej ceste, ale aj mladí Rusi.
Možno ani dnes nie je v Rusku všetko ideálne z hľadiska náboženskej slobody, ale samotná skutočnosť, že Prelatúra Opus Dei môže rozvíjať svoju apoštolskú činnosť v tejto krajine, určite svedčí o veľkých zmenách.

Zdroj: http://www.opusdei.org/en-us/article/prelates-trip-to-russia/

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in OPUS DEI and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s