Vytiahni si dobrú odpoveď na maturite z angličtiny

Medzi nami, bratmi maturantmi – máš len dve možnosti. Buď si vytiahneš tú ,,správnu” otázku, alebo si pripravíš správnu odpoveď.

Viem, ešte stále ťa škrie tých 50 percent z maturitného slohu. Aj protestuješ, že sa nedalo, nevydalo rozobrať 5 bodov na 220 slov. Aj test bol vraj ťažký. Naozaj?

Ale na to už radšej zabudni.

1

Koľkokrát ti to už vtĺkali, že otázky na maturite z cudzieho jazyka, nie sú vlastne otázkami v pravom slova zmysle. Sú to podnety. Je to výzva pre teba, aby si rozprával, a nie odpovedal. V názoroch sa nepomýliš, nikto ťa za ne nebude na kolese lámať. Jedine, že by si pri rozprávaní o Spojených štátoch chcel navštíviť aj ich hlavné mesto Las Vegas.

Je to výzva do tanca. Tak tancuj a usmievaj sa…

Mimochodom, asi vieš, že máš svoj level. Tak máš, či nemáš? Pohybuješ sa na úrovni B2! Tak sa blysni nejakým poriadne ťažkým kalibrom. Napríklad predprítomným časom (nikto ho poriadne nevie), kondicionálmi (ovládaš?) a uvidíš, ako sa kútiky úst členov komisie začnú pozvoľna, celkom nekontrolovane roztvárať. Pridaj špekulatívne modálne sloveso pre minulosť (it must have been him), trošku sa pohraj s question tags, a už máš skoro vymaľované. A ak by ani táto kanonáda nestačila, teraz ti pošepnem balistickú raketu dlhého doletu. Na Slovensku ňou zatiaľ strieľajú len traja kandidáti na maturitné vysvedčenie:

Použi would (namiesto used to) pre opakovaný dej v minulosti a budeš ten štvrtý. Mission accomplished.

2

Vocabulary. Ak omieľaš základnú kuchynskú výbavu (500) slov na každú tému, si stratený. Slovenská geografia má aj caves, aj valleys, aj spas. Anglická frazeológia má aj phrasal verbs. Zamachruj s nejakou tou vatou, výplňou ,,basically”, ,,actually” a priprav si aj elegantné linkre na prepojenie myšlienok. ,,As regards” a ,,as for” celkom ujdú, ale ak sa chceš zahrať na poriadne posh Anglána, tak to prešpikuj s tým bezkonkurenčným ,,Having said that, …”

Budú chcieť, aby si rozprával o obrázku. Na každom nájdeš aspoň 25 detailov, kým ich len opíšeš, dávno je 5 minút preč. Ty musíš ešte porovnávať, kontrastovať. Už sa viac nepozeraj na obrázok, ten ťa príliš hypnotizuje detailami, ale radšej otvor to tretie, vnútorné oko, ktorým vidíš ďalej, hlbšie, vyššie. Detaily sú stromy, ty potrebuješ vidieť aj les. Súvislosti. Postoje. Výpovede. Názory. Komenty. Skúsenosti. Zážitky. Aplikácia na vlastný život.

Budú chcieť, aby si rozprával napr. o mladých ľuďoch. Nebúr sa, nerebeluj, ,,že čo máš vlastne o tom povedať”. Rozmýšľaj, analyzuj. Horizontálne, vertikálne. Indukuj, dedukuj. Výhody, nevýhody, minulosť, prítomnosť, budúcnosť. Vieš o tom, že na každý jav sa môžeš pozrieť zo všeobecného a konkrétneho hľadiska? Ak zostaneš len pri všeobecnom, je to ťažké, lebo by si sa chcel hrať na psychológa, sociológa, politika. A ty si maturant, tak konkretizuj, spomeň si na zážitok, skúsenosť, ilustruj, vyfarbi, nehanbi sa.

Vyfarbi sa. A plynulo. Fluency.

Potrebuješ si všímať svet okolo seba, lebo on tu objektívne je.

Ak to všetko prežiješ až po role-play, neplač, že si po mamine a po ocinovi nezdedil hollywoodske gény. Nepotrebuješ nič hrať, na nič sa hrať. Stačí, keď sa so svojou angličtinárkou pekne príjemne porozprávaš. Ani vyhrať nad ňou nemusíš. Veď už ti je teraz jasné, že konflikt v zadaní je vlastne podnet, impulz. Stačí ho sort out – rozsortírovať problém. Sondovať, analyzovať, vymieňať si názory. A možno hľadať východiská.

Tak teda študuj. Otvor oči. A..

Man up!

3

Foto: Wikimedia Commons 1

Wikimedia Commons 2

Wikimedia Commons 3

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in ŠKOLA and tagged . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s