Ten človek bol ako skala

51Don Álvaro del Portillo, prvý prelát Opus Dei, bol človek jednoduchý, priamočiary, úprimný, a pritom všetkom si vyslúžil jedno charakteristické pomenovanie. Saxum. V latinčine to znamená skala, alebo balvan. Takouto skalou, oporou, bol pre zakladateľa Opus Dei, svätého Josemaríu Escrivá, ale aj pre celú Cirkev.

Sto rokov od svojho narodenia bude tento nesmierne húževnatý človek blahorečený 27. septembra v Madride.

Tridsiate roky boli pre Cirkev v Španielsku veľmi ťažké. Občianska vojna, nenávisť revolucionárov voči všetkému, čo malo niečo spoločné s Cirkvou. Don Álvaro spomína:

,,Šli sme učiť katechizmus deti do jediného kostola, ktorý v tejto štvrti fungoval. Cestou nás prepadli a stĺkli. Jednému z nás natrhli ucho a mňa zmlátili franúzskym kľúčom. Ešte dva-tri mesiace ma to poriadne bolelo.”

Terre Portillo, sestra dona Álvara si na celý incident spomína:

,,Povedal nám, že to sa len tak pošmykol na snehu, a že to nič nie je. Neskôr o tom písali aj v novinách, ale on sa k ničomu nepriznal, na nič sa nesťažoval”.

Známy taliansky novinár Vitorio Messori hovorí o jednom stretnutí s donom Álvarom: ,,Videli sme sa len raz v živote, ale to stretnutie bolo o to intenzívnejšie. Skôr intenzívne, než nejaké dlhé. Najviac na mňa zapôsobila jedna vec. Po krátkej chvíli, keď sme spolu sedeli, mi napadlo odložiť novinársky zápisník, do ktorého som si robil poznámky. A chcel som sa premeniť na obyčajného hriešnika. Zveriť sa mu so svojimi starosťami. Takmer ako keby som sa mu spovedal”.

Stavebný inžinier a doktor filozofie. Ale predovšetkým kňaz. Takto sa don Álvaro52 prihováral novovysveteným kňazom:

,,Duch Svätý bude skrze vás konať divy. Skrze vaše príhovory, vašu službu v spovednici, ale predovšetkým skrze vašu lásku k svätej omši a úctu k Eucharisti. Všetko čo zviažete, alebo rozviažete na zemi, bude zviazané, alebo rozviazané v nebi”.

 

 

 

Video, ktoré veľa napovedá o charakterových črtách dona Álvara:

Opus Dei je osobná prelatúra Katolíckej Cirkvi založená sv. Josemariom Escrivá v roku 1928 v Madride. V 53súčasnosti je rozšírená asi v 90 krajinách, od roku 1996 pôsobí aj na Slovensku.

Jeho úlohou je presadiť posolstvo, že práca i všedné okolnosti života sú príležitosťou stretnutia s Bohom, služby blížnym i premeny spoločenskej atmosféry. Opus Dei spolupracuje s miestnyou Cirkvou, poskytovaním rôznych prostriedkov kresťanského vzdelávania (prednášky, duchovné obnovy, duchovná starostlivosť). Sú zamerané na tých, ktorí si chcú prehĺbiť, obnoviť svoj duchovný život a šíriť evanjeliové posolstvo.

Opus Dei napomáha nájsť Krista v práci, v rodinnom živote, v bežných každodenných činnostiach. Teda nielen v nejakých výnimočných životných situáciách.

Foto: http://www.opusdei.sk/art.php?p=54340

http://www.opusdei.sk/

http://www.opusdei.sk/art.php?p=56897

Citované zdroje:

http://www.opusdei.sk/

http://www.youtube.com/watch?v=blZ6DIePOPk#t=603

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in OPUS DEI and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s