Kostoly by hneď boli plnšie…

Tento krátky blog nebude o rodových záležitostiach, aj keď sa v ňom explicitne a dominantne objaví slovo muž a slovo žena.

,,Ženám treba prisúdiť dôležitejšiu rolu v Cirkvi“, počúvame viackrát od nástupu pápeža Františka. František sa vyjadril, že to nebude o kňazskom svätení žien, ani o kardinálkach. Určite sa budú hľadať možnosti, aj v organizačných štruktúrach, ale priestor je temer neobmedzený hlavne v osobnom apoštoláte žien.

Ale je tu aj iný moment, ktorý sa neraz prehliada. Kríza otcovstva. Na Slovensku to ešte nie je také výrazné, ale v západnom svete sa na bohoslužby schádzajú prevažne ženy a staršie ročníky. V kostoloch neraz chýbajú muži, muži-otcovia, mladí muži a vôbec mladí ľudia po dovŕšení veku dospelosti.

Niekoľko zaujímavých štatistických zistení:

Na podnet Rady Európy bola vypracovaná štúdia o účasti na bohoslužbách vo Švajčiarsku. Podľa nej ak matka pravidelne chodí do kostola a otec je nepraktizujúci, len v 2 percentách budú ich deti v dospelosti chodiť do kostola. Ak sa úlohy vymenia, teda otec pravidelne chodí do kostola a matka je nepraktizujúca, percento poskočí až na 44 (čo je dokonca vyššie ako keby obaja rodičia pravidelne chodili do kostola).

Podľa inej štúdie ak americká matka konvertuje na vieru, je tu 17 percentná šanca, že ju v tom budú nasledovať aj ostatní rodinní príslušníci. Ale ak konvertuje otec, šanca je až 93 percentná.

Nič nové nepovedali tie štatistiky.

Kríza otcovstva.

Citované zdroje:

Aaron Taylor, “Fatherless Churches”, First Things

http://www.firstthings.com/web-exclusives/2014/01/fatherless-churches

 

 

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s