Dcéra dvoch ,,mám“ v škole

Nech by už pápež František rozprával o čomkoľvek, mainstreamové médiá a blogerské esá budú vždy pod drobnohľadom skúmať, či sa neodkloní od doterajšieho katolíckeho učenia. Slovenské (esá) okrem toho urputne sondujú, ako možno nájsť čo len štrbinu rozporu medzi pápežom a slovenskými biskupmi. A hlavne keď sa jeho prejav čo len v náznaku dotýka záležitostí homosexuálov.

Najnovšie sa do takejto mediálnej žatvy pustili niektoré talianske agentúry, ale aj francúzska AFP. Čo vlastne František povedal?

Citovaná pasáž sa objavila 3. januára v talianskom jezuitskom periodiku La Civilta Cattolica, ktoré publikovalo štrnásťstránkový záznam rozhovorov pápeža s generálnymi predstavenými rehoľných rádov. Rozhovor sa uskutočnil ešte 29. novembra a novinárov z tých štrnástich strán zaujal tento krátky odstavec:

Keď sa hovorilo o marginalizácii, kultúre a vzdelávaní ako o perifériách misijného pôsobenia, pápež spomenul ako sa v Argentíne stretol s ,,veľmi smutným dievčatkom, ktoré sa nakoniec zdôverilo svojej učiteľke, že je také smutné preto, lebo jej matkina priateľka ju nemiluje“. Dnes je v školách vysoké percento detí, ktorých rodičia sú rozvedení. Situácia v ktorej dnes žijeme, nám prináša nové výzvy, ktoré je niekedy náročné pochopiť“.

,,Ako môžeme ohlasovať Krista týmto chlapcom a dievčatám. Ako môžeme ohlasovať Krista generácii, ktorá sa mení? Musíme si dávať pozor, aby aby sme ich pri tom nezaočkovali proti viere“.

(Malá lingvistická poznámka: tá mamina ,,priateľka“ v anglickom texte ,,girlfriend“, v talianskom origináli ,,la fidanzata“, čo doslova znamená snúbenica, alebo priateľka, teda zjavne ide o homosexuálny vzťah).

Hovorca Vatikánu Lombardi hovorí, že pápež František chcel len poukázať na skutočnosť, že ,,situácia, v ktorej sa vzdelávajú dnešné deti je veľmi odlišná od minulosti, lebo tieto deti žijú v rôznych zložitých rodinných situáciách, ako sú rozvedení, anomálne nové zväzky, niekedy aj homosexuálne zväzky“.

Tak to je všetko. To je celý ten inkriminovaný odstavec, ktorý narobil nový rozruch. Toto zaujalo novinárov, pričom prehliadli kontext ďalších štrnástich strán, kde sa o výchove hovorí, že má poskytovať rozumové vzdelávanie, zručnosti aj hodnoty. A prostredníctvom týchto sa ohlasuje aj viera.

Vie to každý učiteľ, ale aj bežný človek. Učitelia majú ku každému žiakovi pristupovať rovnako – bez ohľadu na rasu, náboženstvo, sociálny pôvod. Súčasne majú učitelia pristupovať ku každému žiakovi diferencovane, každé z detí má inú životnú, rodinnú skúsenosť, iný životný štýl, iné potreby. Vedia to samozrejme aj novinári, ale radi využijú príležitosť na zvýšenie čítanosti svojich periodík.

Treba si uvedomiť, že pápež hovoril k rehoľným rádom, z ktorých mnohé sa venujú vzdelávaniu. A ani on sám nedal presný, konkrétny návod, ako reagovať na trápenie toho smutného dievčatka. Povedal len toľko, že si treba dávať pozor, aby vychovávatelia ,,nezaočkovali takéto deti proti viere“. Mohlo by sa to zrejme stať neprezieravým, necitlivým prístupom. Pápež však ani písmenkom nenaznačil, že by sa tým malo uberať niečo na pravde, riediť katolícke učenie. Je to veľmi individuálna situácia, a oveľa ľahšia by nebola ani vtedy, keby sa dievčatko zverilo učiteľke, že je smutné, lebo ,,mamina ju ľúbi, ale ocino nie“.

František miluje hriešnika, ale razantne pritom odmieta hriech. Pripomeňme si jeho slová z listu karmelitánkam v Buenos Aires z roku 2010, v ktorom ich vtedajší kardinál Jorge Bergoglio vyzýva, aby sa modlili proti prijatiu návrhu zákona o homosexuálnych manželstvách:

,,Nebuďme naivní: Toto nie je len nejaký politický boj, ale snaha zničiť Boží plán. Nie je to len návrh zákona, ale ťah Otca Lží, ktorí sa snaží zmiasť a oklamať Božie deti.“

Citované zdroje:

http://www.catholicnewsagency.com/news/vatican-spokesman-media-manipulated-popes-comments-on-families/

http://www.laciviltacattolica.it/articoli_download/extra/Wake_up_the_world.pdf

http://www.ncregister.com/blog/jimmy-akin/what-did-pope-francis-say-about-the-children-of-homosexual-couples-8-things/

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s