O čo ide pápežovi Františkovi?

Aj taký ,,starý“, skúsený vatikanista, ako je John Allen, zostal zaskočený tou otázkou. Známi sa ho na Štedrý deň dosť neohrabane opýtali, že čo očakáva, že teda, ako ,,pápež teraz zatrasie s Vianocami“. Najskôr im chcel len tak, znechutene, ale ohrabane naznačiť ,,Next question“, ale nakoniec predsa len zamrmlal niečo v zmysle: ,,že rozdiel pravdepodobne nebude v podstate, ale v skutočnosti, že Františkova popularita zaručuje, že mu ľudia budú jednoducho venovať pozornosť“.

Dnes, po Vianociach, John Allen už dokáže zosumarizovať všetky tie charakteristické prvky pontifikátu súčasného pápeža, ktoré sa prejavili aj v tomto vianočnom období. Dominovali témy ako služba, sociálne aspekty a milosrdenstvo. Dobre známe témy, ktoré sú Františkovmu srdcu tak blízke.

Od pápeža Františka ako keby sa v každom vystúpení očakávalo také malé zemetrasenie. Jezuitský štýl myslenia, rozlišovania, františkánska priama akcia milosrdenstva s biednymi tohto sveta. Pápež prekvapuje, lebo svet už hádam zabudol na radikálnosť evanjelia. Pozornosť mainstreamových médií sa pritom zameriava na zmeny štruktúr, na narážky v exhortácii Evangelii Gaudium na ekonomické systémy. Mainstreamovému novinárovi to nemožno ani vyčítať. Taký chlieb je, tak tomu rozumie, tak je naučený. Reštrukturalizácia kúrie, reštrukturalizácia IOR – vatikánskej banky, renesancia biskupskej kolegiality, kooperácia v rámci osmičky kardinálov, posilnenie rozhodovania v rámci biskupskej synody. Teda, reforma systému. Reštrukturalizácia. Rekonštrukcia. Samé re.

Možno sa novinárom v pamäti vybavuje tá známa Gorbačovova perestrojka. Prestavba. S glásnosťou, otvorenosťou, taká tá zmena štruktúr.

,,Pre pápeža je reforma predovšetkým o evanjeliu, nie o nových štruktúrach“, hovorí v najnovšom interview jeho hovorca Federico Lombardi.

,,Pápež František dal Cirkev do pohybu, s veľkou silou, svojím príkladom, snahou a rôznymi posolstvami a iniciatívami“, pokračuje Lombardi.

Spomeňme si na Rio, na potrebu pastoračného riešenia rozvedených veriacich, žijúcich v druhom manželstve, na prijatie človeka s homosexuálnou orientáciou, na oslovenie ateistov, ktorí o viere v Boha možno doteraz ani nepočuli, alebo ju zo zásady odmietali.

,,Myslím, že spiritualita a vodcovstvo pápeža Františka sa osobitne prejavujú v tom, že sme sústavne v pohybe, snažiac sa nachádzať nové veci, ktoré od nás Boh požaduje v každodennom živote“, pokračuje Lombardi.

,,A zmysel či hodnota tých veľmi dôležitých štrukturálnych zmien, reforiem, o ktorých každý hovorí, je predovšetkým v tom, aby tieto štruktúry Cirkvi, nástroje a organizácie, skutočne služili duchu a ohlasovaniu evanjelia.“

Tak teda rozdiel nebude v podstate, ako hovorí aj John Allen. František opakovane tvrdí, že je synom Cirkvi, rešpektuje a bude rešpektovať jej učenie.

Pred dvetisíc rokmi sa na Galilejskom mori istý rybár, Šimon, namáhal celú noc a nič nechytil. Chytal ryby podľa svojho. Keď mu potom Kristus rozkázal znovu vyplávať na more, v sieti sa mu ocitlo také množstvo rýb, že ich nevládal vytiahnuť na loď.

Zdá sa, že dnešný Peter rozhadzuje sieť na celú planétu. Františkovi sa ,,pokúšajú rozumieť“ aj mnohí nekatolíci, nekresťania, a dokonca aj ateisti. Možno tým súčasný pápež chce svetu ukázať, čo rozumie pod slovami apoštola Pavla:

,,Pre všetkých som sa stal všetkým, aby som zachránil aspoň niektorých“.

(1 Kor 9, 16-19. 22-23)

Citované zdroje:

http://ncronline.org/blogs/all-things-catholic/very-franciscan-christmas-after-all

http://vaticaninsider.lastampa.it/en/the-vatican/detail/articolo/papa-el-papa-pope-padre-lombardi-30851/

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s