Mons. Orosch aj o úlohe laikov

Z Pútnika svätovojtešského najviac využívam ten kalendár v úvode, oveľa rýchlejšie sa dá v ňom zorientovať, ako keby som mal štartovať počítač. Príležitostne sa však oplatí si aj niečo prečítať. Za hutný a inšpirujúci možno považovať aj príspevok trnavského arcibiskupa, Mons. Jána Oroscha, s titulom ,,V snahe o svätosť života“.

Cituje blahoslaveného Jána Pavla II., ktorý na začiatku nového tisícročia ako najdôležitejší bod programu pre Cirkev zdôraznil snahu o svätosť života. Snaha, alebo úsilie o svätosť nie je len pre géniov svätosti, ale pozvanie pre každého pokrsteného. ,,Cesty svätosti sú mnohoraké a primerané povolaniu každého jednotlivca“.

Samozrejme, článok má širší záber, ale za podnetné považujem dve pasáže, v ktorých sa spomínajú aj laici, čo je drvivá väčšina príslušníkov Cirkvi:

,,Vietnamský kardinál Van Thuan nám pripomína, že sme upadli do kráľovstva chaosu. Veriaci laici sa často domnievajú, že ich svätosť spočíva v množstve modlitieb, v kázaní alebo utiahnutí sa zo sveta. Sú nadchnutí postavami kňazov a rehoľníkov z minulých čias. Kňazi a rehoľníci chápu svätosť v termínoch spoločenskej alebo politickej činnosti. Chceli by konkurovať laikom.

Svet sa neobnoví, kým ľudia budú chápať svätosť ako niečo odlišné od plnenia povinností vlastné stavu. Robotník sa posväcuje na pracovisku, rodič pri výchove detí, chorí v nesení utrpenia na lôžku, zdravotník v starostlivosti o chorých, učiteľ v škole, študent prostredníctvom štúdia, úradník v kancelárii, kňaz či rehoľník svojou posvätnou službou. Každý krok na ceste k svätosti je krokom obety plnenia vlastných povinností.“

Zdá sa to byť úplne samozrejmé a pochopiteľné, veď aj dokumenty II. Vatikánskeho koncilu hovoria, že ,,laici majú posväcovať časné záležitosti tohto sveta“. Úloha laika v Cirkvi je teda jeho úloha vo svete. Profesionálny robotník, profesionálny lekár, kvalitný učiteľ, špičkový ajťák.

Arcibiskup Orosch tiež cituje blahoslavenú Zdenku Schelingovú, ktorej svätosť života dozrievala každodennou vernosťou v plnení záväzkov povolania rehoľnej sestry, obetavou službou ošetrovateľky v nemocnici, trpezlivým znášaním utrpenia pre vieru vo väzení aj nesením kríža ťažkej choroby. Zdenka to napísala takto: ,,Od Pánovho oltára idem k oltáru svojej práce: na raňajky, potom na oddelenie. Všade musím vedieť pokračovať v obete oltára a nebáť sa radostne ju prinášať pre Boha“.

Neznie to ako návod pre laikov? Rozšíriť obetu svätej omše do celého dňa.

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s