Ajhľa, čitateľská nemohúcnosť

Naši žiaci (pozor, len niektorí!) sú čitateľsky negramotní. Neveríte? Spýtajte sa Pisy. Neveríte? Dajte im päťslovné zadanie, z neho ich upútajú maximálne dve slová. Tie ktorým rozumejú, alebo tie ktoré sa im páčia. A podľa toho úlohu aj uskutočnia. Presne, ako keď v Múdry schybí pouličný respondent responduje ako sa mu zachce. Na otázku o voze, on o koze. Alebo keď oveľa chytrejší politik akože odpovedá na otázku novinárov, a pritom si tára dve na tri, ako mu to práve vyhovuje. Alebo na diskusii pod blogmi. Alebo. Alebo, alebo…

Ajhľa, čitateľská negramotnosť.

Ktorýže minister školstva za to môže? Ktorý učiteľ? Ktorá metodika? A ktoré štruktúry treba za to brať na zodpovednosť a verejne popoťahovať?

Milí rodičia, …Pardon, vlastne o inom.

No nemôžu byť čitateľsky gramotní, tí deviataci, keď NEČÍTAJÚ! Ako aj? Ako môže byť Jano najedený, keď tri dni nič nejedol?

Milí rodičia. Už ste vybrali niečo kvalitné pod stromček pre svoju ratolesť v miestnom kníhkupectve? Skúste. Nájde sa. Oplatí sa.

Už vyše dvadsať rokov sa v tejto krajine bezhlavo experimentuje so všetkým možným, čo nám prihrajú spoza hraníc, alebo čo nám bezostyšné mimovládky podhodia ako hotovú vec, zázračný všeliek a nám nepotrebnú, ohlodanú kosť. Buďme liberálni, a budeme svetoví! Hurá, go west, young teacher, go west. Nechajme žiakov, nech sami v sebe objavia zázračný talent a nech z neho (akosi, nevedno ako) vykujú zlato. Chváľme, chváľme, donemoty! Žiak musí mať zážitkové učenie a robiť len to, čo sa mu páči a ráči. Učme zručnosti, čo tam po podstate veci! Zručný jedinec, použiteľný jedinec. A čím viac minutej elektriny, tým lepšie. ,,Všetko je už dnes na webe“, trúbi klasik 21. storočia a prudko sa zháči, keď chcete, aby naozaj ukázal, že teda kde.

Elektronika je paráda, ale aj nenažraná hydra, ktorá od deviataka chce, aby každé tri sekundy presmeroval svoju pozornosť. Mobil, Facebook, chatoviny. Elektronika je fantastická vec, ale dokáže sa správať voči neskúsenému deviatakovi ako prostitútka. Ošklbať o čas, a potom kopačky.

Kniha je iná. Kniha je partnerka. Áno, žiada si celého človeka, ale aj ona sa dáva celá. Pritiahne pozornosť, trénuje ju, vyžaduje úsudok, núti hľadať, skúmať, analyzovať, objavovať, navodzuje kreatívne riešenia. A ak je to dobrá kniha, tak aj tie podnety sú kvalitné, seriózne, nie lacné a povrchné.

One thing at a time. Rob jednu vec, sústreď sa na ňu. Dokonči, čo robíš. Dokončiť prácu, a nenechať sa vyrušiť niečím iným, lákavejším, je obrovská vec. Trénuje celého človeka naraz. Je v tom niečo temer transcendentné, niečo ako momentálny zmysel človeka, tu a teraz.

Takýmito hodnotami sa prezentuje jedna vysokoškolská ustanovizeň v USA. Dajme si takú úlohu, je to konzervatívna, alebo liberálna inštitúcia?

Škola si dáva za cieľ viesť študentov k:

  • odolnosti, alebo schopnosti prekonávať neúspechy a prekážky a vedieť sa vysporadúvať so stresovými situáciami,
  • pevnosť, alebo vytrvalosť a nadšenie pre náročné úlohy,
  • svedomitosť v práci, alebo zodpovednosť a ochota počkať si na uspokojenie, odmenu,
  • kreativita, alebo ochota porušiť konvenčné myslenie, prehodnocovať súčasný status quo, prichádzať s novými nápadmi,
  • Sústredenosť, alebo schopnosť skoncentrovať sa na to, čo práve robíme, eliminovať rozptýlenia,
  • seba-organizovanosť, disciplína, uvedomenie si toho, čo je dôležité, mať dostatok sebadisciplíny na to, aby človek videl podstatu vecí a z nadhľadu.

Uhádli sme. Sú to princípy v Colorado College, jednej z 2000 škôl liberálnych štúdií v USA.

Nie všetko čo je liberálne, je liberálne na slovenský spôsob. A liberálne štúdie vo svojej pôvodnej podstate boli úplným opakom slovenského liberálneho, rozpustilého školstva.

Citovaný zdroj: http://www.mercatornet.com/articles/view/the_value_of_a_liberal_arts_education

 

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in ŠKOLA and tagged . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s