Obyčajný Jack, C. S. Lewis

C.s.lewis3On sám chcel, aby ho považovali za obyčajného Jacka, za takého obyčajného človeka. Pritom C. S. Lewis prednášal literatúru súčasne v Oxforde, v Cambridgei, bol jedným z najosobitejších komunikátorov kresťanského posolstva 20. storočia.

Keď 22. novembra 1963 zomrel, akoby sa mu splnilo jeho prianie byť obyčajným. V ten istý deň zomrel aj Aldous Huxley, v ten istý deň zabili prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Na atentát v Dallase boli upreté zraky celého sveta.

Na obyčajného človeka, C. S. Lewisa, v ten deň akosi veľa pozornosti nezvýšilo.

Okrem kariéry profesora anglického jazyka je Lewis mnohými považovaný za jedného z najvplyvnejších kresťanských apologétov svojej doby. Kvôli skeptickému pohľadu na vieru a následnému obráteniu, bol označovaný za ,,apoštola skeptikov“.

Bol veľkým priateľom J. R. R. Tolkiena, s ktorým ho spájala láska k literatúre, starým jazykom a členstvo v Inklings, pod ktorého vplyvom konvertoval z ateizmu na kresťanstvo – konkrétne na anglikánsku vieru.

Obyčajný Jack, konvertita, púhy kresťan, temer katolík. To posledné o ňom aspoň399px-Statue_of_C.S._Lewis,_Belfast nedávno tvrdil jeho sekretár Walter Hooper. Údajne sa stále viac približoval ku katolíckej viere. Potvrdiť to možno len ťažko, ako hovoria niektorí jeho životopisci, napríklad Joseph Pearce, Lewis sa téme rozdelenej Cirkvi vyhýbal, možno aj následkom životných skúseností zo severoírskeho prostredia.

Na druhej strane sú tvrdenia, že Lewis mal hlboko zakorenené protestantské názory na cirkvi ako denominácie, ktoré sú len dočasné, dokonca ako nevyhnutné zlo. K tomu sa pridáva individualistické chápanie viery. Bol anglikán, ale časom si jeho knihy oveľa viac obľúbili evanjelici a katolíci.

Kam zaradiť Lewisa? Medzi protestantov, či katolíkov? Posudzovať Lewisa, nakoľko blízko bol ku katolicizmu, je dnes, päťdesiat rokov po jeho smrti, len ťažko možné. Preto sa oveľa viac hovorí o jeho knihách, z ktorých niektoré boli predlohou pre vynikajúce filmové spracovanie.

A tak nám Lewis zanechal K jadru kresťanstva, Rady skúseného diabla, Kroniky Narnie . Niktoré sfilmované, aj s komerčným zámerom. Vždy inšpirujúce, vťahujúce čitateľa do tých najhlbších duchovných komnát.

Obyčajný Jack, intelektuál, geniálny spisovateľ C. S. Lewis. Ktoré témy by on dnes považoval za aktuálne?

Hypotetickú odpoveď ponúka znalec a obdivovateľ C. S. Lewisa, filozof z Boston College, Peter Kreeft:

,,Som si istý, aká by to bola téma. To posledné, čo vôbec kedy napísal, bol článok pre Saturday Evening Post o sexuálnej revolúcii a poppsychológii (sú to dvaja spojenci). Článok nazval ,,Nemáme žiadne ,,právo na šťastie.“ Podobne ako Chesterton, aj Lewis dobre videl, že toto je tá najradikálnejšia revolúcia, pretože sa dotýka samotného zdroja života. Bola to otázka praxe, a nielen teórie, a táto revolúcia by mohla zničiť prvú a najzákladnejšiu inštitúciu spoločnosti – rodinu, ako aj prvý a najzákladnejší predpoklad každej cnosti – princíp čestnosti, pravdy alebo svetla – teda že rozum musí ovládať vášne, a nie naopak.“

Foto: http://en.wikipedia.org/wiki/File:C.s.lewis3.JPG

Citované zdroje:http://insightscoop.typepad.com/2004/2013/11/jack-convert-mere-christian-and-near-catholic.html

http://www.peterkreeft.com/topics-more/interview_cslewis.htm

http://www.patheos.com/blogs/standingonmyhead/2013/11/was-c-s-lewis-close-to-becoming-catholic.html

http://cs.wikipedia.org/wiki/Clive_Staples_Lewis

http://en.wikipedia.org/wiki/File:C.s.lewis3.JPG

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s