Svetu dnes chýba Kennedyho vízia

Päťdesiat rokov po atentáte na prezidenta Kennedyho, je Amerika naďalej fascinovaná500px-John_F._Kennedy,_White_House_color_photo_portrait týmto svojím politickým lídrom. Po výstreloch v Dallase, 22. novembra 2013, to bol najskôr šok, potom glorifikácia JFK, neskôr sa šírili konšpiračné teórie o pozadí CIA, KGB, Kubáncoch, pravicových extrémistoch. V posledných rokoch sa deglorifikuje, skeptickí autori presviedčajú, že bublina okolo prezidenta bola nafúknutá.

Obrovský záujem o Kennedyho napriek tomu neutícha, pribúdajú nové knihy, životopisy, články v najčítanejších médiách.

Prečo Kennedy straší Ameriku aj po polstoročí?

Bol to len jeho povestný mladistvý výzor a charizma, ktoré tak učarovali Američanom? V roku 1960 sa poprvýkrát konali prezidentské debaty pred televíznymi kamerami. Kennedy tam svojím vystupovaním jednoznačne bodoval, dokázal bezprostredne oslovovať každého jedného diváka. Ponúkal optimizmus a keď ho zavraždili, ako keby ľuďom ukradli práve tento symbol.

Oveľa dôležitejšie však bolo, že Kennedy vštepoval dynamizmus a optimizmus do politiky v širokom spektre. V šesťdesiatych rokoch hľadala Amerika cestu, ako sa stať svetovým lídrom, ale aj ako určovať vývoj celého sveta.

Keď vyzýval: ,,Nepýtajte sa drahí spoluobčania, čo môže vaša krajina urobiť pre vás, spýtajte sa, čo vy môžete urobiť pre ňu“, oslovoval tým každého Američana a dával mu zodpovednosť a dôstojnosť.

Keď vyhlásil: ,,Pôjdeme na Mesiac, nie preto, že je to ľahké, ale práve preto, že je to také ťažké“, dotýkal sa podstaty ducha Otcov zakladateľov, ktorí zanechali svojmu národu dedičstvo ,,riešiteľov problémov“.

Keď v Berlíne pateticky zvolal: ,,Ich bin ein Berliner“, – aj ja som Berlínčan, identifikoval sa nielen so Západnou Európou, ale aj s túžbami celého starého kontinentu po slobode.

586px-JFK_and_family_in_Hyannis_Port,_04_August_1962

Pokúšali sa ho napodobniť, Reagan, Clinton, aj Obama. Viac menej s rozpačitými výsledkami. Títo páni majú dnes pred sebou vážne bariéry, limity. Možno reálne, objektívne, ale rovnako aj subjektívne, odrážajúce nedostatok vízie. Dnes už neobstojí to optimistické ,,can do“, všetko sa dá, dnes pred politikmi stoja limity. Globálne, environmentálne, finančné, hospodárske. Ani Amerike nie je neznáma teória všadeprítomných kompromisov, teória menšieho zla.

V našom storočí sa v politike na povrch stále viac derie cynizmus, skepsa, nedôvera. Svet je dnes ustatý a chorý a povážlivo starne.

Možno práve preto dodnes straší Ameriku JFK. Súčasné nenaplnené očakávania v kontraste s jeho vierou a nádejou do budúcnosti. S optimistickým ťahom na bránku.

Citované zdroje: http://www.youtube.com/watch?v=gbrcRKqLSRw

http://www.spiked-online.com/newsite/article/why_JFK_still_haunts_america/14302#.Uop15mJIBQA

Foto: http://sk.wikipedia.org/wiki/Súbor:John_F._Kennedy,_White_House_color_photo_portrait.jpg

http://sk.wikipedia.org/wiki/Súbor:Kennedy_bros.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:JFK_and_family_in_Hyannis_Port,_04_August_1962.jpg

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s