Kto pamätá, nech zdvihne pohár

Napriek všetkým výhradám voči nežnej revolúcii a následnému vývoju, dnes, 17. novembra, tak ako každého 17. novembra, je čas otvoriť fľašu kvalitného šampanského. Možno to najlepšie pochopia ľudia, ktorí v komunizme prežili aspoň dvadsať rokov.

Čím viac sa vzďaľujeme od roku 1989, tým dlhší je zoznam našich ponôs. Konšpiračné teórie o samotnom prevrate, preoblečené kabáty, bezzmyselné preberanie všetkého pozlátkového z ,,divokého kapitalizmu”, zosurovenie a zdivočenie mravov, bezmocnosť demokratizovaného človiečika.

Neporovnávajme len Slovensko 1989 versus Slovensko 2013. Zmenil sa celý svet. Svet 2013 je veľmi odlišný od sveta konca osemdesiatych rokov. A je v ňom veľa z toho, na čo sa sťažujeme doma na Slovensku. Konšpiračné teórie o čomkoľvek, preobliekanie kabátov, nezmyselné pozlátky, bezmocnosť postdemokratizovaného človiečika.

Pre mnohých ľudí sa za 24 rokov ,,nesplnili očakávania”. A o tom to je. Čo sme čakali. Ak čakáme, že zmenou systému nastane raj na zemi a ,,slubovaná láska”, potom si koledujeme o sklamanie. Aj keď odstránením KS sa určite otvoril veľký priestor pre osobnú slobodu človeka, proti ktorej komunistická ideológia programovo bojovala.

Pätnásť miliónov zbabraných identít v bývalom Československu.

Patetizujúci politruci obľubovali slogan: ,,Keď raz sovietsky vojak svojou krvou zmáča oslobodenú zem, tá krajina bude už navždy socialistická”.

Bola to hrôzostrašná predpoveď. 17. novembra sa zosypala ako domček z karát. A je jedno, kto mal na tom väčšie zásluhy.

Kto pamätá, nech zdvihne pohár.

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s