Keď Kain zabil Ábela, preľudnenosť nehrozila

Podľa najnovšej správy OSN o zabezpečení ľudstva potravinami, v roku 2013 vo svete trpelo hladom 842 miliónov ľudí. Je to obrovské číslo, pokrok sa len ťažko dosahuje napríklad v subsaharskej Afrike. Ale je tu aj pozitívny trend oproti predchádzajúcemu roku 2012, keď toto číslo bolo 868 miliónov. Celkový počet ľudí trpiacich podvýživou sa od roku 1990-92 znížil o sedemnásť percent. A to je už skôr dobrá správa, ktorá popiera Malthusovu rovnicu, podľa ktorej čím viac ľudí na planéte, tým viac hladu.

EYES OF HUNGER

Demografiovia teraz môžu vytiahnuť celý arzenál faktorov ovplyvňujúcich ,,trvalo udržateľný rozvoj“. Na začiatku, aj na konci riešenia tohto problému však nebude ani tak nedostatok zdrojov, ako ich rozdeľovanie.

,,Je nás priveľa, niekto by mal niečo robiť“, je skratkovitá, úniková cesta, ktorá sa vyhýba riešeniu skutočného problému. Stále viac sa odnaúčame efektívne vynakladať so zdrojmi, deliť sa, uskromniť sa s tým, čo je potrebné. Preto sa navrhujú drastické opatrenia na redukciu populácie v Číne, Vietname, Afrike. Trvalo udržateľný, antikoncipovaný svet, ako východisko. Okrem toho, ktorý globálny konflikt nemal aj nejaké silné ekonomické pozadie? Ropa hovorí za všetko.

Predstavme si, že na svete sú len tri štáty – USA, Čína, Rusko. Mali by dostatok zdrojov pre svoj ,,trvalo udržateľný rozvoj“? A dokedy? Je naozaj až také isté, že títo traja hráči by boli vzdialenejší od potenciálu vzájomného konfliktu?

Skúsme ten výber ešte viac zúžiť. Písal sa rok …. Adamovi synovia, Kain a Ábel, mali pred sebou všetky prítomné aj budúce zdroje planéty. Mohli im patriť všetky výdobytky technického pokroku, od pluhu až po vesmírne sondy.

Bolo ich na planéte priveľa, keď Kain zabil Ábela?

Titian_-_Cain_and_Abel

Zdroj: http://www.fao.org/publications/sofi/en/

Foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eyes_of_Hunger_(8512780714).jpg

Tizian (1544), Kain a Ábel, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Titian_-_Cain_and_Abel.JPG?uselang=cs

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s