K výročiu Opus Dei

Opus Dei, alebo ako sa v bežnej reči zvykne nazývať Dielo, si pripomenulo 85 rokov od svojho založenia. Vzniklo 2. októbra 1928 a odvtedy prešlo značným vývojom v oblasti právneho uznania, ale aj expanzie do desiatok krajín sveta na všetkých kontinentoch.02

Od zbožnej únie, cez prvý sekulárny inštitút, až po súčasné jurisdikčné usporiadania, keď od roku 1982 je osobnou prelatúrou Katolíckej cirkvi. Táto forma najlepšie odzrkadľuje organické spojenie kňazov, ďalej ľudí v žijúcich v celibáte, a drvivú väčšinu veriacich, ktorí sú ženatí, alebo vydaté.

Expanzia začala v Madride, pokračovala cez Rím, Londýn, Madrid, New York, Tokyo, atď., až po slovenskú Bratislavu, či kazašskú Alma Atu.

,,Dan Brown nám spravil reklamu“, hovorí v tomto aktuálnom rozhovore Jean Phillippe Huet, regionálny vikár Opus Dei pre Českú republiku a Slovensko. ,,Tá kniha (Da Vinciho kód) je podvod, s Opus Dei nemá nič spoločné. Ale paradoxom je, že na jej základe sa o Dielo začalo zaujímať dosť ľudí a mnohí z nich chodia na prednášky a duchovné cvičenia k nám. Bola to zlá reklama, ale napokon z nej vyšlo niečo dobré.“

A čo teda členov Opus Dei odlišuje od „iných“ katolíkov? Odpovedajú v inom rozhovore slovenskí veriaci z Opus Dei .,,Napríklad to, že chodia každý deň na omšu. Zúčastňujú sa na duchovných cvičeniach či prednáškach – vedú mimoriadne intenzívny duchovný život.“ A práve to je podľa ich názoru jeden z dôvodov, pre ktorý sa dokonca aj mnohí katolíci pozerajú na Opus Dei cez prsty. „Mnohí nechápu, na čo si takto komplikujeme život. Iní to zas vnímajú tak, že Dielo od nás veľa vyžaduje. Ale to nie je o nárokoch organizácie, ale našich vlastných.“

……………………………………………………………………………………………………………………………….

Keď sv. Josemaría Escrivá de Balaguer založil v roku 1928 Opus Dei, mal 26 rokov, Božiu milosť a dobrú náladu. Keď sa ho v šesťdesiatych rokoch pýtali svetové denníky na dôvod založenia Diela a kľúčové míľniky v jeho rozvoji, odpovedal nasledovne:

JOSEMARIAPrečo? Diela, ktoré sa rodia z Božej vôle, nemajú iné vysvetlenie, než Božie prianie využiť ich ako výraz univerzálnej spasiteľnej Božej vôle. Od prvej chvíle bolo Dielo všeobecné, katolícke. Nezrodilo sa preto, aby vyriešilo konkrétne problémy Európy dvadsiatych rokov, ale aby povedalo všetkým mužom a všetkým ženám, všetkých krajín, v akomkoľvek postavení, všetký rás, jazykov, všetkých prostredí, akéhokoľvek stavu, či už slobodným, ženatým, ovdovelým, kňazom, že môžu milovať Boha a slúžiť mu, bez toho, aby prestali žiť so svojou každodennou prácou, svojou rodinou, vo svojich rozmanitých a normálnych spoločenských vzťahoch.

Pýtate sa ma na kľúčové okamihy. Pre mňa je pre Dielo kľúčovým každý okamih, každá chvíľa, keď sa prostredníctvom Opus Dei nejaká duša priblíži k Bohu a stáva sa opravdivejším bratom svojich bratov, ľudí.

Rozhovory, 32

Na otázku aké je poslanie Opus Dei a či ho možno prirovnať k nejakým iným organizáciám odpovedal:

,,Opus Dei chce šíriť medzi ľuďmi všetkých spoločenských vrstiev túžbu po kresťanskej dokonalosti v prostredí sveta. Inými slovami, Opus Dei chce pomáhať ľuďom, ktorí žijú vo svete, bežnému človekovi, človekovi z ulice, viesť plný kresťanský život, bez toho, aby sa nejakým spôsobom menil jeho normálny spôsob života, jeho práca, predstavy a túžby.

Preto je možné povedať, ako som už napísal pred mnohými rokmi, že Opus Dei je staré01 ako evanjelium a rovnako ako evanjelium aj nové. Pripomíname kresťanom tie nádherné slová, ktoré čítame v knihe Genesis: že Boh stvoril človeka, aby pracoval. Znovu poukazujeme na príklad Ježiša Krista, ktorý po temer celý svoj pozemský život pracoval ako remeselník v jednej dedine. Práca nie je len jednou z najvyšších ľudských hodnôt a prostriedkom, ktorým majú ľudia prispievať k rozvoju spoločnosti. Je to tiež cesta posväcovania.

K akým organizáciám by sme mohli Opus Dei prirovnať? Na túto otázku nie je ľahké odpovedať, pretože ak sa snažíme navzájom porovnávať organizácie s duchovnými cieľmi, hrozí nám, že zostaneme len pri vonkajších rysoch, alebo právnych pojmoch a zabudneme na to najdôležitejšie. Na ducha, ktorý dáva celej práci život a zmysel.

Poviem vám len toľko, že z inštitúcií, ktoré ste uviedli, je Opus Dei veľmi vzdialené rehoľným rádom a sekulárnym inštitútom, a bližšie je inštitúciám, ako je Holy Name Society.

Ako vidíte budúcnosť Opus Dei?

,,Opus Dei je ešte veľmi mladé. Tridsaťdeväť rokov je pre inštitúciu len začiatok. Našou 03úlohou je spolupracovať so všetkými kresťanmi na veľkom poslaní vydávať svedectvo o Kristovom evanjeliu a pripomínať, že táto radostná zvesť môže vliať nový život do akejkoľvek ľudskej situácie. Práca, ktorá nás čaká, je obrovská. Je to more bez brehov, pretože dokiaľ budú ľudia na zemi, nech sa už technika výroby akokoľvek zdokonalí, budú vždy vykonávať prácu, a tú môžu ponúknuť Bohu, tú môžu posvätiť. S Božou milosťou ich chce Dielo naučiť premieňať túto prácu na službu ľuďom každého stavu, rasy a náboženstva. Keď budú takto slúžiť ľuďom, budú slúžiť Bohu.”

Foto: http://www.opusdei.org/

Citované z: http://www.escrivaworks.org/book/conversations.htm

http://style.hnonline.sk/vikend-140/dan-brown-nam-spravil-reklamu-584567

http://style.hnonline.sk/vikend-140/v-kostole-sme-kazdy-den-ale-stale-chodime-aj-na-pivo-584575

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in OPUS DEI and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s