Nepotrestané zločiny komunizmu

V rádiu bežala relácia s predsedom správnej rady Ústavu pamäti národa, Ondrejom Krajňákom. Porovnával, nakoľko sa vyrovnali s komunistickou minulosťou okolité krajiny – Slovensko sa údajne zmohlo na jeden formálny trest pre pána Lorinca.

Prečo neboli tie zločiny, spáchané počas komunizmu, potrestané? Nemohli byť klasifikované ako zločiny proti ľudskosti, ako nepremlčateľné, lebo mnohé z nich sa schovali za vtedajšie zákony. Jeden z dôvodov.

,,To byla taká doba“, povedali by bratia Česi. ,,Aj dnes je taká doba“, môžeme k tomu trpko pritakať.

Štatisticky tu fungovalo 20 tisíc príslušníkov ŠTB, pol milióna členov komunistickej strany. Pol milióna môžeme pokojne násobiť tromi rodinnými príslušníkmi, a vychádza nám pekná suma obyvateľstva, ktorá sa na tejto ideológii bez väčšieho zhŕdzania podieľala.

Tí ľudia tu dnes poväčšine ešte stále žijú, mnohí sú pri rôznych mocenských a ekonomických pákach.

Ak si spomenieme na celú tú ideologickú mašinériu a premývanie mozgov, väčšina obyvateľstva sa vlastne najskôr nútene, potom aj oportunisticky povoľne, nechala manipulovať, aj keď len okúňavo, jedným uchom dnu, a druhým von. Muselo sa to však prejaviť na celkovej schizofrénii národa.

Koľko tej nostalgie za starými časmi si možno vypočuť ešte aj dnes. Nielen v dedinskej krčme, aj v médiách, od ľudí stredného veku. A pritom si po ostatných kortešačkách celá polovica celku objednala vládu sviežeho, zväzáckeho kádra!

Je to o svedomí národa. ,,Na výber daní nie je spoločenská objednávka“, tvrdí daniar. Na potrestanie zločinov komunizmu nie je tá známa, otrepaná ,,politická vôľa“, ale rovnako tu nie je na vyrovnanie sa s minulosťou pripravené ani svedomie veľkého množstva obyvateľov. Vlastne je už po funuse a väčšina sa s minulosťou vyrovnala. Pekne po svojom.

S takýmto schizofrenickým dedičstvom ,,domáceho kutila, chalupára, rybára“, ktorý vonku za vrátkami svojho hrádočku, verejne nemohol nesúhlasiť s ,,budovaním svetlých zajtrajškov“, bolo celkom bezproblémové nainštalovať mečiarizmus a súčasnú prelestnú ficovládu.

Bude musieť vymrieť ešte jedna, jeden a pol generácie? Kým čo? Kým nastúpi kinderspráva, históriu ignorujúca, ktorá z minulosti bude poznať len to, že komunizmus ,,to bolo vtedy, keď nikto nemal iphone a na rakúskych gletcheroch sa tata ešte nešmýkali“?

Začína školský rok, s ním hodiny dejepisu. Tie sa mali začať už dávno, doma v obývačke, v kuchyni. Osvedčená otcovská parketa, tá pravá ,,otcova roľa“.

 

Vraj chyby, z ktorých sa nepoučíš, si budeš musieť raz pekne zopakovať. A možno nielen raz.

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ and tagged . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s