Bolívijský Matuzalem

FLORES 1Vraj je najstarším človekom na svete, a to nielen spomedzi tých žijúcich. Carmelo Flores Laura má údajne 123 rokov, žije v bolívijskej dedinke Frasquia a na svoj vek sa teší primerane dobrému zdraviu. Nevie písať, čítať, nehovorí po španielsky, nemá zuby.

Vždy si kladieme otázku, či je to vôbec možné, či neklamú tie matriky, a čo je vlastne tajomstvom takejto dlhovekosti? K tým otázkam sa možno pridruží aj istá dávka skepticizmu. Veď ako úprimne by vyznelo v tomto prípade klasické vinšovanie: ,,Mnóga ľeta, seňor Flores Laura?

Nás mladšie ročníky zvyčajne trápi zvedavosť. Ako žil, čo robil, čo nerobil, čo jedol, aby sa dožil takého úctyhodného veku?

FLORES 2

Od storočných staršinov by sme chceli rýchly návod, zázračnú formulku na elixír života. Väčšina z nich odpovedá ako podľa naučenej šablóny – jednoduchý život spätý s prírodou, obyčajne vo veľmi skromných pomeroch.

To povedal aj Carmelo reportérom AP. Žil v chatrči so slamenou strechou, podlaha s udupanej hliny, nachodil sa neskutočné maratóny za svojimi ovcami, väčšinu života prežil na čerstvom vzduchu vo výške 4000 metrov nad morom, pestoval zemiaky, fazuľu, andskú oku, pil vodu z andských horských prameňov, v mladosti lovil a jedával líšky, alkohol už nepije, aj keď v mladosti sa celkom vybúril, chutí mu baranina, hoci bravčovinou nepohrdne, lenže tá je príliš drahá. Flores priznal, že nikdy nebol ďalej než v hlavnom meste La Paz, teda 80 kilometrov od svojej osady, a nikdy nebol vážne chorý.

Storoční to tak vravia, žeby ani pán Flores nemal nejaký špeciálny tromf v rukáve? Ako všetci Bolívijčania celý život prežúval listy koky, ale či je to ten pravý elexír? To by museli byť všetci obyvatelia Ánd storoční!

Vlastne nám nepovedal to, čo všetci tak dobre tušíme. Pána Floresa nikdy nemuseli trápiť globalizačné trendy, hypotéky, dedlajny, zvoniace telefóny, kariérne ambície, eurovaly a rôzna európska filozofická mätež dvadsiateho storočia

A potom povedal ešte niečo, čo reportérom Associated Press akosi uniklo. Smúti, smúti za svojou manželkou, ktorá zomrela pred asi desiatimi rokmi.

Čo zaželať starému pánovi, ktorý pred mesiacom, 16. júla, oslavoval narodeniny? Zdravia, šťastia, dlhý život?

Možno by sa neurazil s vinšovaním pokojného a spokojného zvyšku života na tejto pozemskej štreke.

Foto: Creative Commons http://www.mercatornet.com/demography/view/12633

Spracované z: Marcus Roberts http://www.mercatornet.com/demography/view/12633

Ďalšie zdroje:

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/southamerica/bolivia/10244318/Worlds-oldest-man-claim-for-123-year-old-Bolivian-herder.html

http://aktualne.atlas.sk/najstarsi-zijuci-clovek-indiansky-pastier-z-bolivie-ma-123-rokov/dnes/zaujimavosti/

http://www.ta3.com/clanok/1025131/v-bolivii-zije-udajne-najstarsi-clovek-na-svete.html

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s