A ty si tu koľký?

Tak sa nám Populačný fond OSN vytasil s kalkulačkou, podľa ktorej si tromi klikmi môžemMASCHERA VENEZIANA vyrátať, koľký v poradí som prišiel na túto zem. Narodili ste sa napr. 21. augusta 1968? Vaše poradové číslo je 3 556 650 193. Dnes je počet obyvateľov presne dvojnásobný. Za celý čas, čo je história históriou, nás tu údajne už bolo 77 609 879 102.

Pekné číslo, hlavne, že už vieme, kto tu bol prvší. Slováci, Maďari v Karpatskom kotli, chodci a vodiči na prechode, kverulanti na úradoch – skončili žabomyšie pasovačky o prímasstvo.

Bol taký príbeh v Judskej divočine medzi Jeruzalemom a Jerichom. Pocestného chlapíka GOOD SAMARITANpúštni hrdlorezi okradli, otĺkli, a bezdychu nechali tak. Okolo šiel kňaz a – nešťastníka obišiel. Potom levita – aj ten sa pobral svojou cestou. A potom sa stalo niečo, s čím jednoduché kalkulačky nepočítali. Ospôsobený Samaritán ho zdvihol, zafáčoval a siahol aj do mešca, aby mu uľavil. Ten Samaritán vytiahol šekelíky! Ozaj, koľko euro stojí človeka jeho kresťanstvo?

Čo myslíš, ktorý z tých troch bol blížnym tomu, čo padol do rúk zbojníkov?“

On odpovedal: „Ten, čo mu preukázal milosrdenstvo.“

A Ježiš mu povedal: „Choď a rob aj ty podobne!“

Ako sa však obliecť za toho Samaritána a kde nájsť vhodného ozbíjaného?

Zase, nie je to až také ťažké a nemožné, ono sa to celkom pritrafí, pri otvorených očiach. Ale je to skôr výnimka z pravidla. Oveľa bežnejšie je, keď jednému z tých 7 miliárd sa treba napríklad pozdraviť, usmiaťsa naňho/naňu. A tá sedmomiliardtinová vzorka nie je práve ,,najvydarenejšia“, najsympatickejšia. Otrava jedna, a nemusí to byť ani ozbíjaný pocestný. Je to oveľa bežnejšie, ale niekedy rovnako ťažké, ako na tej štreke medzi Jeruzalemom a Jerichom.

Alebo na anonymných sociálnych sieťach. Zachovať aspoň to minimálne dekórum, nevyhnutnú štipku slušnosti. Ťažké. Aj keď tá kalkulačka argumentuje, že jedny vzorky tu boli skôr, iné neskôr. Jedny drali nohavice/sukne na fajnových univerzitách, tie druhé sa živia ,,len“ prácou svojich rúk. Jedni s históriou politických krámflekov, iní len nefalšovaný, demokratický populus, poctivo okupujúci vólstríty všetkých krajín sveta. A k tomu všetkému, sedem miliárd názorov, pocitov, dojmov, prežívaní.

 

Je to ťažké, keď s tým nickom sa spoza bučka tak dobre ostreľujú nehybné ciele.

 

Ilustračné foto:http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Good_Samaritan_(Watts).jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Verona_-_maschera_veneziana.jpg

 

Kalkulačka: http://www.bbc.co.uk/news/world-15391515

 

 

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s