Akó? Čožé? Prosíím?

Dá sa zvyknúť na americký štýl, keď namiesto sorry, pardon, excuse me, počujete naohrabané ,,what?“. Veď aj nám museli v detstve vtĺkať, že keď niečomu nerozumieme, máme sa pekne opýtať ,,prosím?“, a nie ,,čo?“.

To ,,čo“ je vlastne taký neškodný úlet, nevinná undergroundová vzburička. A ,,čožé“? môže dokonce znieť až milo. Malá chybička krásy, keď to porovnávme s s metastázujúcim ,,akó?“. ,,Akó“ sa rozbujnelo ako boľševník borščový, nič ho nezastaví, a údajne spôsobuje silné alergické reakcie (u mňa určite), škodí ako yperit. A pritom vôbec nie je doménou len mladých ľudí. ,,Akó“ počujete aj od ľudí, od ktorých by ste to naozaj nečakali. Hádam jedinou vhodnou odpoveďou by bolo …..(r)ovnakó.

Beauty is in the eye of the beholder? Krása tkvie v oku pozorovateľa? Je krása úplne subjektívna, vníma ju každý ináč?

Asinus asino et sus sui pulcher

po latinsky to znamená, že osol sa oslovi zdá krásny, rovnako prasa prasaťu. Je to celkomBrazil_(3017219405) múdry latinský výrok, veď čo už človek so sebou narobí, keď sa narodí malý, veľký, pekný škaredý. Neostáva mu nič iné, než sa mať rád.

Hovorí o tom aj stredoveký anglický bájkár Odo z Cheritonu, v príbehu o ropušej kráse, v tomto jeho voľnom prerozprávaní:

Zverina mala raz celoštátny zjazd. Aj ropucha vyslala svojho syna za delegáta. Nešťastník jeden nepodarený, či si ten nezabudol doma topánky! A tak začala ropucha zháňať najrýchlejšie zviera, TOADktoré by topánky synovi rýchlo vydodalo. Hľadať dlho nemusela, veď naporúdzi bol zajačisko, čo rýchlo beží, a keď sa mu dobrá suma ponúkne, zákazka bude rýchlo vybavená. ,,Len, akože ja spoznám tvojho syna, na takom veľkom zhromaždení“, zháčil sa rýchlonohý zajko. ,,Žiadne starosti“, kvákla si ropucha, ,,ten najkrajší medzi všetkými delegátmi je môj syn“. ,,Jááj“, začalo dochádzať pomaly mysliacemu rýchlonožcovi, ,,takže tvoj syn je holub, alebo páv“? Ropucha sa zľahka nafučala: ,,A to už teda vonkoncom2 nie! Veď holub je celý barnavý a páv má také škaredé nohy.“ Zajo teda vyzvedal ďalej: ,,Ako teda vyzerá ten tvoj syn, ropucha milá“? ,,Poznáš ho podľa hlavy, ktorú má takú istú ako ja, aj podľa bruška, ktoré má také isté ako ja, aj podľa nôh, ktoré má také isté ako ja. Ten pekný – to je môj syn, ty zajac jeden nechápavý! Tomu ty pekne zoberieš topánky.“

Zajac teda odniesol topánky na kongres a všetkým zvieratkám vyrozprával, aké indície dostal pri hľadaní ropušieho synátora. Keď to počul top CEO, predseda správnej rady, lev, len si tak zahundral: ,,No keď niekto dokáže milovať takú žabu, potom si myslí, že taká žaba, že to je ako taká bohyňa lásky“.

1
Tak, tu by malo prísť morálne ponaučenie. Ale ľudia nemajú radi slovo morálka, pripomína im to kecanie do ich súkromného života. Aj keď morálka je o tom, čo je dobré, zlé, správne, nesprávne.

Hoci sa na um predsa len tlačia myšlienky o prekvitajúcom narcisizme, rozgajdancoch najrozličnejšie razenia, vrávorajúcich prezidentoch nad korunovačnými klenotmi, o tučných nohách v minisukni, korpulentných korpusoch na nudapláži, o bezduchých misskách…

nech si radšej ponaučenie zoberie každý, aké sa mu ráči.

De gustibus non est disputandum – proti gustu žiaden dišputát

Foto:

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Crapaud_St_Helier_Jersey.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brazil_(3017219405).jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grandville_leLoup_Et_Le_Chien.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Conejo_astronomo2_cropped.jpg

Citovaný zdroj:

http://audiolatinproverbs.blogspot.sk/2007/09/asinus-asino-et-sus-sui-pulcher.html

 

 

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s