Mafia ho zavraždila, Cirkev bude blahorečiť

Pino_PuglisiSeptembrový podvečer 1993 na Sicílii. Pre palermského kňaza Dona Pina Puglisiho to bol taký obyčajný deň. Slúžil dva sobáše, vybavil nejaké povinnosti, stretol sa s rodinami, ktoré si chceli dať pokrstiť deti, absolvoval ešte jednu narodeninovú oslavu (mal v ten deň 56 rokov!). Keď sa o pol deviatej večer vracal domov, len čo vystúpil z auta, vrah najatý mafiou ho postrelil guľkou priamo do hlavy.

V bezvedomí ho previezli do miestnej nemocnice, ale lekárom sa už nepodarilo oživiť ho. Miestni bosovia mafie, bratia Filippo a Giuseppe Graviano, ktorí si vraždu objednali, dostali v roku 1998 doživotný trest. Jeden z nájomných vrahov polícii povedal, že posledné slová kňaza boli: ,,Čakal som vás”.

……………………………………………………………………………………………………………………………

O dva týždne, 25. mája bude Don Pino v Palerme vyhlásený za blahoslaveného, uznaný za mučeníka za vieru. Jeho životný príbeh je popretkávaný každodenným bojom s talianskou mafiou a tragickým koncom. Bude to znamenať aj významný akcent vo vnímaní mučeníctva v katolicizme a antikresťanského prenasledovania vôbec. Veď podľa údajov Centra pre štúdium svetového kresťanstva až 100 tisíc kresťanov je ročne zabitých v situácii, keď svedčili o svojej viere. Iné údaje sú rezervovanejšie, ale aj podľa nich denne údajne zomiera za svoju vieru až 20 ľudí.

…………………………………………………………………………………………………………………………

Kauza jeho blahorečenia a svätorečenia sa začala ešte v roku 1999. Pápež Benedikt XVI. vydal dekrét, podľa ktorého bol Don Pino zavraždený ,,in odium fidei” (z nenávisti voči viere), bude teda vyhlásený za mučeníka, a nebude sa preto vyžadovať ani obligatórny zázrak na jeho príhovor.

…………………………………………………………………………………………………………………………..

Kto bol Don Pino

11

Giuseppe ,,Pino” Puglisi sa narodil v roku 1937, otec bol obuvník, mama krajčírka. Keď vyštudoval a bol vysvätený za kňaza, ponúkali mu rôzne farnosti, on si však vybral rodnú palermskú štvrť Brancaccio, ktorá mala tú najhoršiu povesť z hľadiska vplyvu mafie. Od začiatku svojho pôsobenia sa snažil zmeniť mentalitu svojich farníkov, ktorá je až dodnes poznačená strachom, pasivitou a omertou – vynúteným mlčaním. Obzvlášť odvážne sa prejavoval vo svojich kázňach, kde vyzýval veriacich, aby poskytovali informácie o činnosti mafie. Odmietal mafiánske zákazky na opravu kostola, mafiánske príspevky na náboženské sviatky, nedovolil ,,čestným členom” mafie, aby kráčali v čele náboženských procesií.

Boli to turbulentné roky na Sicílii. Za skorumpovaných talianskych vlád získal organizovaný zločin na tomto ostrove veľkú moc, využíval na to všetky prostriedky – podplácal politikov, sudcov, verejných činiteľov. Jeho vplyv však postupne slabol, veľkú ranu mu uštedrili súdne procesy, ktoré viedli sudcovia Giovanni Falcone a Paolo Borsellino. Obaja však kruto zaplatili za túto hrdinskú prácu: Falcone s manželkou a tromi bodyguardmi zahynuli v bombovom útoku v máji 1992. Nahradil ho Paolo Borsellino, ale aj ten o dva mesiace zahynul pri výbuchu auta spolu so svojimi piatimi ochrancami.

Tie bezohľadné atentáty rozbúrili verejnú mienku v celom Taliansku, ale až vraždou Puglisiho mafia akoby prekročila všetky medze. Sicílski kňazi žiadali pápeža Jána Pavla II., aby sa zúčastnil na pohrebe dona Pina, ten však nemohol, pretože sa práve chystal na pastoračnú cestu v Toskánsku. Sicíliu navštívil neskôr a vyzdvihol dona Pina ako ,,nebojácneho svedka evanjelia”, prízvukoval, že jeho smrť nesmie byť márna, a že mlčanie a pasivita ohľadne mafie sa rovnajú komplictvu.

Donovi Pinovi sa nie vždy dostalo podpory od najbližších nadriadených. Niektorí jeho predstavení považovali komunizmus za ešte väčšie zlo, než organizovaný zločin. Don Pino ideológiu mafie vždy považoval za ,,radikálne pohanskú a hlboko antikresťanskú”. A tak neúnavne bojoval v tomto ,,exorcizme v mene evanjelia”.

Zameriaval sa hlavne na mladých ľudí, chudobné deti z ulice, založil pre ne centrum, učil ich zodpovednosti za svoj vlastný život, aby odmietli spolupracovať so zločinom, aby odmietali pašovaný tovar, zlacnené (ukradnuté) motocykle, ako povedať nie drogám. Pozýval ich na podujatia ako napríklad Krížová cesta, odrádzal ich od tradičných náboženských osláv, ktoré väčšinou sponzorovali miestni politici a ctihodná palermská vrchnosť.

Na jeho poslednej omši boli prítomné aj deti, ktoré sa chystali na prvé sväté príjimanie. V homílii neúnavne opakoval obranu ľudskej dôstojnosti zoči-voči násiliu, ktoré sa mu v ten istý deň stalo tak osudným:

,,Chceme tu budovať iný svet, preto sa snažme vytvárať ovzdušie čestnosti, férovosti, spravodlivosti, naplňme to, čo teší nášho Boha”.

12
Kardinál Ruffini a Puglisi

Použité zdroje:

http://ncronline.org/blogs/all-things-catholic/don-pino-most-important-beatification-early-21st-century

http://cyrilsebo.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=303775&bk=7120

http://www.zenit.org/en/articles/fulton-sheen-declared-venerable

http://www.zenit.org/article-35108?l=english

http://www.mercatornet.com/articles/view/murdered_by_the_mafia_honoured_by_the_church

http://en.wikipedia.org/wiki/Pino_Puglisi

Foto – http://en.wikipedia.org/wiki/Pino_Puglisi

http://www.padrepinopuglisi.diocesipa.it/index.php

http://it.wikipedia.org/wiki/File:Card_Ruffini_con_Padre_Puglisi_giovanissimo.jpg

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s