Andreotti a de Duve

Vo veku 94 rokov zomrel včera bývalý sedemnásobný taliansky predseda vlády a veľkáG._Andreotti osobnosť talianskych kresťanských demokratov Giulio Andreotti.

Symbol talianskej kresťanskej demokracie. Pilier povojnovej politiky Talianska. Považovaný za najinteligentnejšieho a pravdepodobne najschopnejšieho politika v talianskych dejinách. Vraj ako jediný poznal od samého začiatku tajné zákutia rímskej politickej džungle. Obvinili ho zo spolupráce s mafiou, odvolací súd však rozsudok nepotvrdil.

Veriaci katolík, každý deň chodil na svätú omšu a posledných 20 rokov vydával jedno významné katolícke periodikum 30 Giorni – 30 dní. Niektorí novinári takto spomínajú na stretnutie s ním: ,,Pri každom rozhovore s ním sa bolo možné veľa naučiť. Z toho čo povedal, ako to povedal, aj z toho čo nepovedal. Bolo to, ako keď vás niekto učí používať taliančinu, alebo skôr vôbec používať jazyk ako taký. Bol produktom dôkladného klasického vzdelania, s ktorým sa v dnešnom svete v takejto podobe už nestretnete. Vynikajúco ovládal klasickú latinskú literatúru, Danteho. Keď s ním človek hovoril, bolo to ako rozprávať sa so starými talianskymi kardinálmi, z tradičnej predkoncilovej doby.“

Celý život sa prebíjal zákernosťami politickej džungle a podľa svedectva rodinných príslušníkov sa v pokoji odobral na večnosť.

…………………………………………………………………………………………………………………………..

8 V sobotu podstúpil eutanáziu belgický nositeľ Nobelovej ceny za medicínu, 95-ročný Christian de Duve. Mal rakovinu a jeho rozhodnutie skončiť život urýchlil aj incident z 1. apríla. Spadol vo svojom dome a celé hodiny musel údajne ponižujúco ležať na zemi, kým prišla pomoc.

Už niekoľko týždňov plánoval svoju smrť a svoje dôvody a svoju filozofiu vysvetľoval aj v belgických novinách Le Soir.

Niet pochýb, že tento krok takého významného človeka, sa bude snažiť eutanáziová lobby použiť ako argument. Človek, ktorý prežil plodný život, sa na jeho sklonku rozhodne pri plnom vedomí a s pokojom odísť na večnosť.

Je tu však jeden závažný problém. Aktivisti za eutanáziu sa zvyčajne oháňajú argumentom smrteľnej choroby a nezmieriteľnej bolesti. De Duve nebol ani na smrteľnej posteli, ani netrpel neznesiteľnú bolesť. Belgické zákony umožňujú eutanáziu, a zdá sa, že lobbying bude stále viac presadzovať starobu, ako dostatočný dôvod pre ,,odobratie života lekármi“.

……………………………………………………………………………………………………………………………..

Na večnosť sa pobrali dvaja známi deväťdesiatnici…

 

Foto: http://en.wikipedia.org/wiki/File:G._Andreotti.jpg

Creative Commons http://www.mercatornet.com/articles/view/not_a_noble_death

Citované zdroje:

http://themoynihanletters.com/from-the-desk-of/letter-70-giulio-andreotti

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/279728-zomrel-byvaly-sedemnasobny-taliansky-premier-giulio-andreotti/

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ and tagged . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s