Žiť z 1 eura denne?

5000 Britov  začína zajtra kampaň, v rámci ktorej si vyskúša, aké to je stravovať sa najbližších 5 dní len za jednu libru denne. Global Poverty Project sa snaží upriamiť pozornosť sveta na to, že 1,4 miliardy ľudí na tejto planéte žije práve z takejto sumy každý deň. Britskí dobrovoľníci si to chcú vyskúšať, chcú byť solidárni, chcú nazbierať fondy pre chudobných.

EUROJack Monroe je napríklad nezamestnaná a nemá nárok na nezamestnanecké dávky. Niekedy jej musí vystačiť 10 libier týždenne, aby nachovala seba a svojho malého syna. Na raňajky jedna hrianka s margarínom, šálka čaju – celé jedlo za 14 pencí. Na obed šunkový sandwich za 29 pencí. Obsahuje vzácne proteíny, ale tretina rozpočtu je prejedená. Na večeru šiška (5p). s džemom (1p). Jedno jablko. Ale vie aj veľmi chutne a výživne za tie peniaze uvariť, dokonca až tak, že jedno vydavateľstvo jej ponúklo 25 tisíc libier za napísanie kuchárskej knihy.

Skúsim to – teda, aspoň prepočítať? Vo svojej naivnosti si začínam mädliť ruky, že aké jednoduchšie by to bolo v slovenských pomeroch. Aj libra je tu tučnejšia (1,20 euro), aj ceny v supermarkete nižšie.

Tá Jack Monroe je skutočná hviezda. Z minima dokáže neraz vyčarovať zjavne chutné aPho_in_Ho_Chi_Minh_City_by_joshua výživné jedlá. Ja sa však strácam už pri prvých kalkuláciách. Kilo zemiakov síce kúpim aj za 30 centov, liter mlieka aspoň 50 centov. Poznám jednu krčmu, kde by sa dalo pivo stlačiť aj pod to magické euro. Ale čo potom, čo ďalej? Žena vraj potrebuje aspoň 200 kilokalórií denne, muž 250. Ako na to, veď len tak sa to kúpiť nedá!

Zasnívam v spomienkach na tie internátne časy v jednej nie veľmi vyspelej krajine. Po troch týždňoch bolo štipendium fuč, a posledný týždeň bol jedálny lístok jasný. Spolu s kamarátom, spolukuchárom, kilo varených zemiakov, pol litra mlieka. Na hlavu. Denne. Sedem dní v týždni. A potom prišlo štipendium a s ním tri tučné týždne. Švédske stoly v medzinárodných stravovacích zariadeniach – až dopopuku.

Všetok rešpekt, veľký obdiv a úcta voči tým chudobným matkám, ktoré dokážu za tak málo nachovať a zachovať (pri živote) svojich zverencov. Kam sa hrabe Olivier, Novotný a ďalší pipirindoví fajnšmekri?

1

Chudoby sa nikdy nezbavíme. Kampane majú zmysel, rovnako charitatívna činnosť, výzvy (napr. pápež František). Radikálna pomoc môže prichádzať z ekonomických a politických štruktúr, z parlamentných zákonov. Ani tie však nepadajú z oblakov, tvoria ich ľudia. Postoj k chudobe sa v konečnom dôsledku vždy začína aj končí od jednotlivca. Od jeho postoja k spravodlivosti. Len jednotliví ľudia, usilujúci sa o spravodlivosť vo všetkom svojom konaní, môže vytvárať spravodlivejšiu spoločnosť.

Nepôjdem viac na all inclusive? Tá na Rodose vôbec nebola o obžerských orgiách. Celkom normálne, praktické, funkčné stravovanie. Skúsim začať ináč.

Nebudem preberať. Keď žena navarí, najskôr pochválim (ako Japonci), potom všetko zjem a potom ešte raz pochválim.

Citované zdroje:

http://www.bbc.co.uk/news/business-22263706

https://www.livebelowtheline.com/uk

Foto:

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Slovakia_1_euro.png

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pho_in_Ho_Chi_Minh_City_by_joshua.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Madagascar_Kids_4_(4812044962).jpg

 

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s