Who is on who(m)?

Americký The Atlantic svorne s britským The Telegraph dospeli k spoločnému záveru, že nakoniec saFor_Whom_The_Bell_Tolls_trailer predsa len podarilo vystrnadiť z angličtiny najmenej obľúbené zámeno ,,whom“. Poznáme ho veľmi dobre z názvu románu Ernesta Hemingwaya ,,For Whom the Bell Tolls“ – Komu zvonia do hrobu, alebo z hlavičky odporúčacieho listu ,,To whom it may concern“ – Tomu, koho sa to týka. ,,Whom“ bolo na ústupe už od polovice 19. storočia a dnes je jeho výskyt stále zriedkavejší. A tak si Sunday Telegraph mohol len lakonicky povzdychnúť: ,,Ako dobre, že sa môžeme s niektorými slovíčkami rozlúčiť, pokiaľ sa pritom ešte stále dokážeme navzájom porozumieť“.

Tom Chiver, zástupca šéfredaktora v Telegraphe spomína na nedávnu príhodu. Bol si s kamošmi zahrať futbal, kopal sa priamy kop a jeden z priateľov zakričal: ,,Who is marking who?“, Who is on who? – Kto koho stráži, kto koho obsadí? Ako správny novinár priateľa upozornil, že dobrá gramatika si žiada ešte jedno em ,,Who is marking whom“?

 Viac ho už do tej partie nepozývali.

 A aká to len bývala pomôcka pre učiteľky angličtiny! So zámenom whom bolo oveľa jednoduchšie vysvetliť študentom rozdiel, keď sa pýtame na podmet a keď sa pýtame na predmet.

 Who saw you? – Kto ťa videl?

 Whom did you see? – Koho si videl?

 Neviem ako dopadla diskusia v Atlanticu, ale Tom Chivera si v konzervatívnom Telegraphe čitatelia pekne podali. Vzdelaným sa tento trend veľmi nepáči, a tí nevzdelaní zjavne The Telegraph nečítajú. 

Takže komu boli určené riadky povyše?

 To whom it may concern.

 Foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:For_Whom_The_Bell_Tolls_trailer.jpg

Citované zdroje:

http://blogs.telegraph.co.uk/news/tomchiversscience/100208662/to-whom-it-may-concern-we-no-longer-need-to-be-concerned-about-whom/

http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2013/04/for-whom-the-bell-tolls/309266/

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in ŠKOLA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s