Akú Cirkev chcú mladí

Keď Adam čítal ten titulok ,,Akú Cirkev chcú mladí?“, kyslo sa pousmial. Zas nám chce nejaká mudrlantka hustiť do hláv, ako si máme zariadiť pastoračný klub podľa svojich predstáv. No nakoniec to nebolo až také klubové.

Annie Selak sa v tom článku vo Washington Post len utvrdzovala vo svojich frázach, ktoré ako mládežnícka aktivistka tak často používa. Že Cirkev má byť relevantná a nieBIRDS irelevantná, a že Ježiš Kristus bol inkluzívny a nie exkluzívny, a že pravdu možno nachádzať aj v iných náboženstvách, a že Cirkev má byť otvorená dialógu, a že aby mladí katolíci neboli až takí osamelí vo svojich túžbach, a že títo nechcú, aby ich kŕmili lyžičkou, a že nech pekne Cirkev ide medzi nás, nech si aj zašpiní ruky, nech je relevantná..

,,Crap!“, vyhŕklo z Adama. ,,O akom relevantnom klube to zas točí tá Anička“?

,,Počula si už, Annie, o vašom prezidentovi Kennedym? Nechcela by si radšej napísať o tom, akých mladých Cirkev potrebuje“?

Adam si otvoril plechovku, zapálil cigaretu, a predstavil si staršieho brášku Tomáša. Ten sa vyzná, a raz mu to takto vysvetľoval:

 1. Mať základný poriadok v hlave – 1. Božie pravdy 2. prirodzené zákonitosti 3. názor.

Bod 1 mu dáva zmysel všetkých vecí (aj prečo sa to včera tak všetko po…kafralo. Dvojka je o ,,objektívnej realite“, s ktorou treba žiť(že zbytočný ti je tvoj názor na tehlu – keď ti padne na nohu, tak jačíš, ako ten metalista).

A tú trojku používa väčšinou len vtedy, keď sa už inak naozaj nedá.

2. Poriadok v srdci, v emóciách, – láska 1. Boh 2. iní ľudia, rodina, priatelia 3. ja

,, Annie Selak? ,,Ja“ je až na konci ,potravinového´ reťazca“.

3. Poriadok v povinnostiach – 1. Voči Bohu 2. Voči rodine 3. Voči práci, škole

,,Nuž veru, Annie, aj škola“!

4. Tomáš je vynikajúci študent. Nie relatívne dobrý – vzhľadom na svoje ,,talenty“. Vynikajúci. Keďže slovenské školstvo je v úpadku, a kladie minimalistické požiadavky, každý svedomitý študent musí nevyhnutne patriť medzi tých najlepších. Štúdium je pre neho práca. Prácu ponúka ako obetu Bohu. A Bohu nemožno ponúkať cheating a ťaháky.

Adam niekedy tak hovorí kamošom na stretkách: ,,Ukáž mi svoje vysvedčko, a ja ti poviem, aký si katolík“.

5. Tomáš číta – a nielen fejsbukové statusy. Číta primeranú odbornú literatúru, ak chce raz študovať medzinárodné vzťahy, pozná rozdiel medzi Telegraphom a Independentom. Ak sa rozhodne pre medicínu, nebifľuje len 3 tisíc otázok a odpovedí z chémie a biológie, ale sem-tam zabŕdne aj do Lancetu a British Medical Journal. Ak to bude strojárina, naštuduje manuál na ten Electrolux a pomôže tatovi opraviť…

Číta aj tie duchovné. Nie všetko doradu. Radšej si dá poradiť od Vlada. Ten má prehľad. Veď na tom nete, aj v kresťanských kníhkupectvách, sa to hemží všelijakým šitom.

6. Priateľov nemá len na to, aby zdieľal fílingy, ale aby spolu s nimi ,,robil veci“. Má viac bánd, s jednými športuje, s inými kapeluje, geocachinguje, debatuje o literatúre… Preniká do každého prostredia. Vraví, že všetko mu patrí, všade je doma. On tomu vraví aj apoštolát. Má veľa priateľov a nemusí pritom vyťahovať žiadnu ťažkotonážnu teologickú muníciu. Stačí byť dobrým priateľom. S harmóniou poriadku, teda s pokojom a radosťou – ako hovoril Augustín.

KLADNO

7. Líder– neokúňal sa, keď ho navrhli za predsedu triedy. Poslúži. Okrem toho vraj, pravdu nestačí len mať, ale ju vedieť a môcť aj presadiť.

8. Proti prúdu – nebojuje proti rodičom, učiteľom, autorite, vláde. Prúd je mainstream, a ten sa riadi sa mediálnou a davovou psychózou, inštinktmi. Každý predsa vie, kde je prúd v stoke!

On má svoje body 1, 2, 3.

9. Čistota. Nehanbí sa za panenstvo pred manželstvom. Zbytočne veci neprepiera, ale keď treba, otvorene, prirodzene, jednoducho vysloví svoj názor. Vie sa oprieť o Teológiu tela, o Christophera Westa. Tie dve baby zo susednej triedy to napríklad včera pekne rozbalili. Bola diskusia, že prečo manželstvo a nie konkubinát. Suverénne, normálne, jednoducho, prirodzene, sa ujali slova, prebrali iniciatívu a hovorili o hodnote manželstva. A celá trieda kukala ako puk. Celkom zabudli na to, čo čítajú na statusoch a blogoch. Aj pani učiteľka – ako keby sa tak zrazu zamyslela.

10. Včera sa tak spolu vybláznili v klube, a minule na tom festivale. Prečo by mali chodiť len na gospelové? Tie sú také, také, jednotvárne, málo univerzálne. Veď každá akcia sa dá skultúrniť a pokresťančiť, a keď sa to naozaj nedá, tak potom rýchlo preč. Minule tak zdrhli z Kohútej stopy. Tam to teda vyzeralo!

11. Športuje pravidelne a natvrdo. Balansuje hormóny. Posúva latku vyššie. Cvičí vôľu aCLIMBER a už mu tak zacvaklo, že človek (vôbec) má limity. Každý dokáže ,,dať“ viac, a keď to už po polmaratóne nejde, aspoň si uvedomí, že je len…no to čo je, nič viac, nič menej.

12. Rodina je my. To je tak stále, pri jedle, aj keď treba zastať povesť.

,,My, u nás, to robíme takto, braček, Evička“!

13. Čo je to nuda? Stále má čo robiť, veď platí bod 1, 2, 3. Keď relaxuje, to neznamená, že nič nerobí. Robí niečo menej náročné.

14. S Tomášom cestujú, s ruksakom, nie all inclusive. Tomino na pláži nepočíta slnečné lúče, ale pláva, volejbaluje, zoznámi sa s novými ľuďmi. Némá probléma.

Keď sa teperili na tú Andrejcovú, to bola zaberačka. Premrznutí, mokrí, hladní, smädní, s tridsaťkilovým ruksakom. Ale v chate už bolo dobre, bolo aspoň o čom kecať. Tom vtedy povedal: ,,Človek bez záťaže v batohu toho veľa sám nezaváži.“

……………………………………………………………………………………………………………………………………

Há há há

,,Annie sa teraz smeje“, usmieva sa Adam. ,,Že, a to už ááký Mister Perfect, učebnycový!

……………………………………………………………………………………………………………………………….

Adam vie, že potrebuje formáciu. Maximum od oca a mamy (vraj je to domáca Cirkev), niečo v škole, a aj z farnosti. Je to ťažké, ale Adam raz tak prišiel so širokým úsmevom: ,,Pán kaplán, už nás je osem, chceli by sme, aby ste sa nám tak venovali, ale tentokrát nie s tou gitarou, ale viete, tak aby sme sa niečo aj dozvedeli“.

………………………………………………………………………………………………………………………………..

Utópia? Komunizmus bol utópia, a Adamov oco tvrdí, že za celých tridsať rokov, ktoré prežil v komunizme, nestretol ani jedného komunistu. Ale Adamovia, Evy a Tomášovia, sú reálni, existujú.

Ten J. F. Kennedy bol asi (napriek všetkému) predsa len katolík, aspoň podľa toho výroku: ,,Nepýtajte sa, čo môže vaša krajina urobiť pre vás, pýtajte sa, čo vy môžete urobiť pre ňu“.

Adam si dal kávu, chvíľku rozmýšľal, a potom do komentov vo Washington Post naťukal: ,,Nepýtajte sa, akú Cirkev by ste chceli, pýtajte sa, akých vás Cirkev potrebuje.

Keď sa Tomáš vrátil z lezeckej steny, celkom ho pobavili Adamove komenty. Potom zvážnel: ,,No, bráško, ono je to troška zložitejšie. Každý má svoju cestu…

A ten Washington Post, to je pod pianom, alebo voľný koment?“

Pod článkom potom ešte pridal v poradí už 192. komentár: ,,Nepýtajte sa, aký bude nový pápež. Spýtajte sa, aký ovčinec tu na neho čaká.“

MEER

Citovaný zdroj:

http://www.washingtonpost.com/blogs/guest-voices/post/the-church-young-catholics-want/2013/02/14/de08eae2-760a-11e2-95e4-6148e45d7adb_blog.html

Foto:http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pair_of_Merops_apiaster_feeding.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Abends_am_Meer.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aiga_Grabuste_at_TNT_Fortuna_Meeting_in_Kladno_16June2011_090.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lead_Climber.jpg

 

 

 

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

One Response to Akú Cirkev chcú mladí

  1. Kunzl Mária píše:

    neviem, koľkých čitateľov máte na blogu, váš blog je nabitý mladíckym elánom, intelektom a odvahou! Vďaka, p. Š. !

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s