Ateistický guru Dawkins to na Al Jazeere neustál

Profesor Richard Dawkins je v súčasnosti snáď najznámejší, najmilitatnenjší ateista.800px-Tiger-2 Duchovný vodca, guru všetkých tých, ktorí sa v útokoch na náboženské dogmy opierajú o takzvaný vedecký princíp.

Rád sa priznávam, že som jeho dve najznámejšie knihy nečítal. Nemám čas, strácať čas, a okrem toho nevidím dôvod čítať urážky až nadávky na adresu judeo-kresťanského Boha, ktorého existenciu pritom Dawkins tak vehementne popiera.

Od profesora Dawkinsa mi stačilo a bude stačiť jeho interview na televíznej stanici Al Jazeera.

Rozhovor s ním viedol vzdelaný, dobre pripravený moslim, Mehdí Hasan, na pôde Oxford Union. Úvodné témy zneli: Napomáha náboženstvo dobru, alebo zlu? Môže spolužiť s vedou? Je veda novým náboženstvom? A prečo potom, ak Boh neexistuje, náboženstvo naďalej pretrváva?

Nemám rád tie ping-pongy medzi veriacim a ateistom. Jeden odpaľuje ping-pongovú loptičku, ten druhý tenisovú, softballovú, alebo inú. Preto ani nechcem hodnotiť, kto ,,vyhral”, kto koho preargumentoval. Oháňať sa vedou, uplatňovať experimentálnu, prírodovednú verifikačnú metódu na dokazovanie či popieranie existencie Stvoriteľa, je viac než za vlasy pritiahnuté.

Profesor Dawkins zrejme ešte nadlho zostane v zajatí svojho redukcionistického vedeckého experimentu. Možno aj práve preto, že nechce prijať, že pre vieru sú ešte dôležitejšie dôvody, než argumenty. Dôvody (logos) pre vieru vychádzajú zo samotného sebazjavenia Stvoriteľa. Zo znamení a zázrakov v Starom a Novom zákone, z Ježiša Krista, ako hlavného znamenia hodnovernosti.

 ,,Viera sa neredukuje na rozumnosť, ale ju ani neničí. Obe sa navzájom harmonicky dopĺňajú. Zjavenie je hodné toho, aby sme mu uverili. Inými slovami, existujú dôvody, alebo motívy jeho prijatia. Táto vlastnosť Zjavenia sa tradične označuje výrazom ,,hodnovernosť”. (Jutta Burggraf: Fundamentální teologie, str. 58, Axis, 2007).

V konečnom dôsledku sa všetky argumenty ateistu aj veriaceho zredukujú do jediného postoja, dôvodu. Reagujú ním na Stvoriteľa, ktorý sa sa človeku zjavuje. Dôvod, postoj ateistu: ,,Nechcem sa klaňať Bohu, chcem sa klaňať len Sebe“. Dôvod veriaceho najtrefnejšie sumarizuje sv. Augustín: ,,Stvoril si nás pre seba, a nespokojné sú naše srdcia, kým nespočinú v Tebe“.

Samozrejme, každý z nich má právo na slobodné rozhodnutie.

Neviem kto vyhral tú prestrelku, ale v štvrtej minúte podhodil moslim ateistovi zásadnú otázku: ,,Na Boha Biblie používate ten najsilnejší rétorický slovník. Považujete aj Boha Koránu za takého krutého?”

Dawkins sa zakoktal, zavrávoral, a hneď sa vrátil k svojmu osvedčenému: ,,No o Bohu Koránu toho veľa neviem, ale Boh Biblie…………

Žeby naozaj nepoznal islam?

Alebo, keďže Al Jazeera vysiela do celého moslimského sveta, žeby sa v ňom ozval taký obyčajný pud sebazáchovy a prežitia?

Ilustračné foto:

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tiger-2.jpg

Citovaný zdroj:

(Jutta Burggraf: Fundamentální teologie, str. 58, Axis, 2007).

http://www.aljazeera.com/programmes/general/2012/12/2012121791038231381.html

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s