Ak na maturite odpisuješ, odpisuješ sám seba

Komunistická kazajka niekedy zvierala dosť šlendriánsky, ako keď popustené švy prepúšťajú. Veď koľko len bolo tých vtipov na zlatú mrežu, a tých ľudových priepoviedok. Ako napríklad ,,Kto nekradne, okráda svoju rodinu”.

,,Jó, to byla taká doba”, hovoria bratia Česi.

CHEATINGDnešný maturant o tej dobe nevie skoro nič, ale pozná iné mottá, slogany. Niektorí stredoškoláci to za štyri roky brali ako normálnu jazdu – odpísať kde sa dá a čo sa dá. ,,Kto neodpisuje, odpisuje seba”.

Ešte párkrát sa vyspia, cez jarnoprázdninový ,,akademický” týždeň a potom to naplno prepukne. Bude sa dať odpísať na maturitnom teste, nevšimnú si, privrú oči?

Treba povedať, že pre väčšinu maturantov to nie je tá hlavná cesta, len sa občas s ňou pohrávajú ako so šteklivou možnosťou. Čo keby sa príležitosť naskytla?

Taký krátky brainstorming dôvodov, prečo nie je až také super spoliehať sa na maturite na ťahák:

EXAM

1. Dôvod (vraj) čisto logický: Ak maturanti podvádzajú, skreslia sa tým celkové výsledky za žiaka, školu, vyšší územný celok, republiku Slovenskú.

Dobre, ale komuže by už ležala na srdci nejaká štatistika?

2. Dôvod morálny: Vraj potom hryzie svedomie. Problémom však je, že svedomie je pojem archaický, ešte z minulého tisícročia, a dobré a zlé je dnes údajne relatívna záležitosť. Dosť priestrelný argument, keď každý sa má dnes držať svojej vlastnej morálky.

3. Dôvod právny: Tak tu končia fazuľky. Vyhláška hovorí, ,, že v prípade, že sa v priebehu maturitného testu žiak správa nedovoleným spôsobom (opisuje, používa nedovolené pomôcky, mobil, komunikuje s inými žiakmi, vyrušuje) a aj po opätovnom upozornení pokračuje v nevhodnom správaní, dozorujúci pedagóg preruší činnosť žiaka a prevezme jeho test a odpoveďové hárky. Predseda predmetovej maturitnej komisie a školskej maturitnej komisie potom rozhodnú, či boli naplnené dôvody na prerušenie žiakovej skúšky. Ak áno, žiak opakuje písomnú maturitnú skúšku v riadnom termíne o rok.

4. Dôvod profesionálny: Asi ten najlepší dôvod, prečo neodpisovať. Je to také všetko, alebo také nič. Buď si vážiš sám seba a svoju prácu, alebo nie. Vlastne zhŕňa všetky predchádzajúce tri dôvody.

Na tango treba dvoch, a neraz aj na podvádzanie. Podvodníka a pštrosa. Aj s takýmito kalkuláciami prichádza zúfalý maturant, veď toľko sa už pohovorilo o dozorujúcich pedagógoch, ktorí nielenže dovolili odpísať, ale vraj aj výdatne pomohli. 

Tie fámy vyzerajú dosť zveličené, nafúknuté. Hoci pokušenie tu je – vyretušovať výsledky školy, prihriať si trošku popularity.

Aj tu bude zrejme najlepší ten posledný, profesionálny dôvod. Za trochu lacnej, chvíľkovej popularity, za prižmúrené oko, by učiteľ zaplatil celkom mastnú cenu.

Tri dni hanby na fejsbuku a pohŕdanie (v očiach študentov) na celý život.

Ilustračné foto:

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cheating.JPG

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Waiting_for_Time_to_Pass.jpg

 

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in ŠKOLA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s