O troch kórejských grošoch

Predstavme si slovenského politika pred kamerami: ,,Hrôza čo len pomyslieť, že by sme boli nútení žiť ďalej, keď chceme zomrieť. To by som sa mohol jedného pekného dňa zobudiť so stále nepríjemnejším pocitom, že vláda musí platiť za všetku tú moju liečbu. Tento problém sa nevyrieši, pokiaľ im (starým ľuďom) nedovolíme, aby sa poponáhľali a pozomierali“.

Tak kto bol autorom toho citátu? Uletený grínpísák, ktorému viac leží na srdci ohrozený slimák v Amazonke, než ľudský život? Vytočený bloger, ktorý už nezniesol pohľad na pomalých starcov pri pokladni v markete, ako celú večnosť študujú rozdiel medzi dvojcentom a päťcentom?

Japanese finance minister Taro AsoOveľa prozaickejšie. Takto sa vyjadril Taro Aso, nový minister japonskej vlády. V krajine s najdlhšie žijúcou populáciou na svete.

Minister to potom ,,dovyjasňoval”, pretože populus zjavne nepochopil jeho finančný kalkulus. Pár slov zmiernil, ale nemožno sa ubrániť presvedčeniu, že pri celej tej zanedbanej politickej kultúre na Slovensku, by financminister takúto rétoriku neprežil. 

Mimochodom, spomínate si na rozprávku o troch grošoch?

Južná Kórea je popri svojom severnom bratovi známa ako ázijský tiger. V minulosti, ako píše New York Times, fungovali vzťahy medzi rodičmi a deťmi na akomsi konfuciánskom štýle ,,sociálneho kontraktu”. Rodičia vrazili všetky svoje úspory do vzdelania svojich detí, na oplátku potom mali zaručené, že sa deti o ne vzorne postarajú. Fungovalo to, a až doKOREA roku 1988 nebolo treba sociálneho zabezpečenia v starobe.

Dnes mladí húfne utekajú z vidieka do miest za pracovnými príležitosťami. Za sebou zanechávajú dediny duchov, opustených rodičov, z ktorých len 40 percent má vôbec nejakú penziu. A za posledných 10 rokov sa počet samovrážd medzi starými ľuďmi zvýšil štvornásobne.

Spomínate si na rozprávku o troch grošoch…,,ale ja z tých troch grošov prvý vraciam, druhý požičiavam a iba na tom treťom sám žijem.“? 

Ten princíp troch grošov je pevne zakotvený v dedičstve našich otcov, v judeo-kresťanskej kultúre. Cti otca i matku svoju. A možno aj preto máme dnes také búrlivé debaty o dôchodkovom zabezpečení, a je veľmi dobre, že ich máme.

A možno aj preto by si slovenský financminister nemohol dovoliť ten citát z úvodu, a pritom financministrovať ďalej.

Ilustračné foto: Creative Commons 

http://www.mercatornet.com/family_edge/view/11843

http://www.mercatornet.com/demography/view/11832

Citované zdroje:

http://www.guardian.co.uk/world/2013/jan/22/elderly-hurry-up-die-japanese

http://www.nytimes.com/2013/02/17/world/asia/in-korea-changes-in-society-and-family-dynamics-drive-rise-in-elderly-suicides.html?_r=0

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s