Peniaze, moc a sláva, sex a politika?

 

Keď človek redukuje človeka na ,,sociálny konštrukt“, tak ho potom tak aj rieši – ako sociálny konštrukt. Keď človek redukuje arcibiskupský úrad na sociálny konštrukt – tak ho nenapadá nič iné, než politikum. Keď človek redukuje Cirkev a pápeža na sociálny konštrukt – tak z toho nemôže vyprodukovať nič hodnotnejšie, než ten horeuvedený titulok. Taliansky denník La Repubblica vo štvrtok napísal, že Benedikt XVI. sa rozhodol odstúpiť kvôli rozsahu aféry Vatileaks, korupcii vo Vatikáne a údajným homosexuálnym vzťahom prelátov. Ako ináč by predali sociálni konštruktéri v La Rebublica svoje noviny.

Vatikánsky štátny sekretariát kritizoval pokusy ovplyvniť nesprávnymi informáciami kardinálov, ktorí budú voliť nástupcu pápeža Benedikta XVI. “V priebehu storočí kardináli museli odolať rôznym formám tlaku, ktorými chcel niekto ovplyvňovať pápežovu voľbu,” pokračoval štátny sekretariát. Výsledok konkláve sa snažili ovplyvniť aj štáty. V súčasnosti sa vsádza na vplyv verejnej mienky prostredníctvom názorov, neberúcich do úvahy typicky duchovný aspekt, ktorý cirkev prežíva.

Samozrejme, ,,včera“ to boli štáty, veľmoci, ktoré si nechceli nechať ujsť príležitosť podieľať sa na pulze dejín. A v dnešnej instantnej internetovej ére nastupuje verejná mienka. Tá verejná mienka, ktorá si neraz osobuje pozíciu posvätnej kravy.

Hovorca Vatikánu Federico Lombardi to povedal priamejšie a razantnejšie: Podľa neho existujú ľudia, ktorí chcú využiť moment prekvapenia a dezorientácie, “aby zasiali zmätok a aby zdiskreditovali cirkev a jej vedenie”. Vo väčšine prípadov však tí, ktorí vynášajú takéto morálne súdy, na to nemajú “ani najmenšie právo”. “Kto má v hlave najmä peniaze, sex a moc a svet vníma týmito mierami, nie je schopný inak vnímať ani cirkev,” konštatoval Lombardi.

Verejnej mienke je zvedavosť vlastná. Bude to liberál, konzervatívec? Zmení niečo na učení Cirkvi? Ustúpi americkej, rakúskej, slovenskej, lobby? Alebo tým rodovo korektným?

Nebude. Neustúpi. Bude to rímsky biskup, námestník Ježiša Krista na zemi.

ARINZEVeľmi dobre do povedal skvelý Afričan, kardinál Arinze (škoda, že má 80): ,,Pápeži nemajú tú istú tvár. Môžeme si byť istý, že budúci pápež bude mať inú tvár. Toto vieme naisto, a nič viac. Môžeme sa pritom modliť, aby kardináli zvolili muža, ktorý bude ,,katolícky, svätý, múdry a silný.“

Mimochodom, na záver. Cirkev nie je sociálny konštrukt. Vie – mal by to vedieť – každý pokrstený. A tí, ktorí zatiaľ nemali privilégium krstu, sa to práve dozvedeli.

http://www.youtube.com/watch?v=06UP2qHCxWg&feature=player_embedded

FOTO: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Card._Francis_Arinze.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spur_Gear_12mm,_18t.svg   Citované zdroje: http://www.hlavnespravy.sk/vatikan-odsudil-ovplyvnovanie-kardinalov-spekulaciami-o-papezovej-rezignacii/74289/ http://the-hermeneutic-of-continuity.blogspot.sk/  

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

One Response to Peniaze, moc a sláva, sex a politika?

  1. Anonym píše:

    pekne napísané!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s