Čo s ,,angažovaným“ laikom?

Ján Pavol II. sľúbil novú jar, novú evanjelizáciu a k tomu treba zatiahnuť na hlbinu. Profesor Ratzinger ešte v šesťdesiatych rokoch predpovedal, že Cirkev bude malá a budú sa klásť oveľa väčšie požiadavky na iniciatívu jej individuálnych členov. A životopisec Jána Pavla. II., George Weigel, sa pustil do predpovede o budúcnosti Cirkvi vo svojej knihe Evangelical Catholicism.

S angličtinou sa dá krásne pohrávať, lebo slová majú aj viac významov. ,,Evangelical“ môže znamenať od evangelikálneho, cez evanjelického, až po evanjeliového. A práve ten posledný význam má George Weigel na mysli.

Pápež Benedikt sa sťahuje do úzadia, a celou svojou bytosťou do histórie ukazuje: ,,Na Neho hľaďte, na Neho. Hľaďte na Neho v Hornej sieni, v Getsemanskej záhrade, na Kalvárii. Máte na to celé pôstne obdobie!“

A nechápavý laik sa pýta: ,,Dobre, ale akú funkciu budem mať pri tom ja?“

G. Weigel píše, ako éru Cirkevných otcov nahradil stredovek a potom protireformácia. Tá urobila veľa užitočnej práce, ale teraz nastupuje éra novej evanjelizácie, kde treba žiť svoju vieru, odovzdávať ju, podieľať sa na obrátení sveta energickým, evanjeliovým katolicizmom. Katolicizmom radikálneho príklonu k priateľstvu s Ježišom Kristom, ktoré v sebe obsahuje misijné poslanie pre každého. Pre každého, teda aj laikov.

Newyorský arcibiskup, kardinál Timothy Dolan (žeby kandidát?), o knihe povedal: ,,Sviežo napísaná kniha, ktorá do minulosti posiela všetky staré cirkevné nálepky ako liberálny-konzervatívny, progresívny-tradicionalistický, predkoncilový-pokoncilový.

Slovensko si však naďalej žije svoj život cirkevných nálepiek. Laik si hľadá pôdu pod nohami, hlavne v posledných rokoch a mesiacoch. Zrejme prirodzená reakcia v dynamike tretieho tisícročia.

Rakúsko-nemecký dunst angažovaného laika, domáhajúceho sa svojich práv v Cirkvi, našťastie odohnal ešte odchádzajúci pápež. Ale myšlienka ,,Wir sind Kirche“ je chytľavá, osloví sedemnásťročného tínedžera túžiaceho po svojich právach, aj päťdesiatnika, ktorý sa už nemusí báť zahrať sa na disidenta, veď ŠTB už ľudí nenaháňa. A ľudia cestujú, vzdelávajú sa, sú rozhľadení, aj keď možno nie veľmi v učení Cirkvi.

Treba povedať, že je to aj zložitý sociologický jav. Je veľa vecí, ktoré sa aj v Cirkvi vlečú po stáročia. Treba tiež však otvorene povedať, že Cirkev na Slovensku neutŕžila ani od komunistov toľko urážok, ako za posledné mesiace od svojich vlastných ľudí.

Na slovenskej blogosfére fičí fenomén ,,ichbinkirchenďáka“. ,,Aj ja som Cirkev, prečo sa so mnou hierarchia neradí, prečo mi neodpovedá na moje listy? Ako je možné, že pápež odvolal arcibiskupa Bezáka, keď ja na ňom žiadnej viny nenachádzam? Prečo nemám v tomto všetkom väčšie slovo? Prečo nám KBS nepovie, koho voliť. Prečo nám nezorganizujú politickú agendu, pro-life manifestáciu. Prečo kňazi nevylepujú plagáty? A potrebuje Cirkev vôbec hierarchiu?

Je to výber z tých zrejme najnaivnejších otázok, ale veľmi skutočných. Hraničiacich s patologickým klerikalizmom, vychádzajúcim práve od laikov. V mnohých prípadoch im nemožno uprieť kus úprimnosti, ľudskej neistoty, ,,nevinnej naivity“. Ten horší kaliber prichádza, keď sa menovite či paušálne brýzga na slovenských biskupov a kňazov.

Blogy a diskusie znesú všetko, veď je demokracia. Kto sa však raz ospravedlní slovenským biskupom, za všetky tie nechutnosti štvrtej cenovej, ktoré sa im za posledné mesiace zniesli na hlavu? Kto sa ospravedlní arcibiskupovi Sokolovi? Kto sa ospravedlní arcibiskupovi Zvolenskému, Jozefovi Kováčikovi? Kto sa ospravedlní neznámym vidieckym kňazom, ktorí si často s vypätím síl vykonávajú svoje kňazské povinnosti? Nolite tangere Christos Meos . Kto sa raz ospravedlní obyčajným dedinským ľuďom, ktorí veľmi jednoducho prežívajú svoju vieru, a nemali možnosť dospieť na úroveň učenejšieho, angažovaného laika? A ten sa im vysmieva z ich tereziánskej viery. Kto sa im ospravedlní, kedy, ako? Po tom všetkom, raz ,,tam“? A bude sa to dať?

Elektronická stopa sa dá zmazať jedným deletom, ale so svedomím to bude zložitejšie.

Do terénu

Načo sú laikovi funkcie v Cirkvi? Áno, je vítaný, keď pomôže pri liturgii, vo farských radách, ale väčšinu svojho života, 24/7, trávi v rodine, v práci, v spoločnosti. Tam všade môže viac než angažovane prežívať svoju vieru, svedčiť, evanjelizovať, robiť apoštolát. Napríklad aj svojou dobre vykonanovou prácou, profesionálnym prístupom, úsmevom, prekonávaním prekážok, nefrfľaním, nešomraním. Môže zakladať fóra, inštitúcie, politické strany, má na základe vlastného povolania hľadať Božie kráľovstvo tak, že sa stará o časné veci a usporadúva ich podľa Boha (Lumen Gentium 31).

John McCloskey hovorí, že ,,existuje mylná predstava, v našej spoločnosti dosť rozšírená, že Druhý vatíkánsky koncil bol o úlohe katolíckych laikov v Cirkvi. Nebol. Bol o úlohe katolíckych laikov vo svete. Túto úlohu možno zosumarizovať ako úsilie o svätosť, čo je naším krstným právom i povinnosťou, s následným prebratím práva a výsady šírenia Božieho kráľovstva tu na zemi, prostredníctvom svedectva o viere kresťanským príkladom našich rodín a priateľstiev“.

O apoštoláte priateľstva a dôvery, o získavaní nových konvertitov pre katolícku vieru ďalej hovorí: ,,Zapamätajte si, možno ste tou jedinou osobou v jeho živote, komu ide len o jeho spásu. Naveky vám bude za to vďačný a vo vás budú na oplátku znieť slová známeho francúzskeho konvertitu a básnika, Paula Claudela: ,,Povedz mu, že jeho jedinou povinnosťou je byť naplnený radosťou”.

Známy katolícky filozof a konvertita Dietrich von Hildebrand povedal, že na všetkých ľudí, ktorých stretávame, by sme sa mali pozerať ako na katolíkov in re (fakticky) alebo in spe (potenciálne).

A na tom všetkom sa môžeme iba s milosťou, modlitbou, sebazáporom podieľať, lebo neevanjelizujeme my, ale Niekto Iný

Evanjelizácia sa robí na kolenách, nie so zaťatou päsťou.

450px-Turning_the_furrow

Ilustračné foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Turning_the_furrow.jpg

 

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

One Response to Čo s ,,angažovaným“ laikom?

  1. Anonym píše:

    … je mi Ťa úprimne ľúto … s tým deletom máš pravdu … svedomie Ťa však za Tvoje riadky bude žiaľ poriadne “pichať” … to s tým ospravedlnením sa pánovi Sokolovi si myslel so “žartom” ??? S tou “evanjelizáciou” na kolenách by sa mal veru “absolvovať” hlavne Ty – lebo z Teba cítiť akurát tú “päsť” o ktorej píšeš …
    … je mi Ťa úprimne ľúto …

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s