Eutanázia – tak zomrela moja matka

Keď duševne chorá Belgičanka požiadala o eutanáziu, aby sa zbavila svojich problémov, lekári jej povedali, že samozrejme, a prečo nie?

euthanasia146588,,Moja matka mala chronickú depresiu. Pred dvomi rokmi prerušila so mnou akékoľvek kontakty. V apríli 2012 ukončili jej život eutanáziou v nemocnici Vrije Universiteit Brussel (Slobodná bruselská univerzita).

Pri tomto rozhodovaní som sa nezúčastnil a doktor, ktorý jej dal injekciu, ma nikdy nekontaktoval.

Do môjho života to zasiahlo výrazným spôsobom…”

V roku 2002 schválili v Belgicku zákon, ktorý umožňuje požiadať o eutanázia tým ľuďom, ktorí trpia neúnosnými a nevyliečiteľnými bolesťami. Dnešná realita je častejšie o ľuďoch sn_39124_4 duševnými chorobami, ako je chronická depresia, schizofrénia, chronická anorexia nervosa, hraničná porucha osobnosti, atď.

Zákon požaduje slobodné rozhodnutie pacienta pred tým, než mu lekári pichnú smrteľnú injekciu.

…Do môjho života to zasiahlo výrazným spôsobom. Dodnes nechápem, ako môžu vykonať eutanáziu na fyzicky zdravých ľuďoch, bez toho, že by vôbec kontaktovali ich deti. Hovorca nemocnice mi povedal, že všetko prebehlo v súlade so ,,slobodným rozhodnutím” mojej matky. Po jej smrti som sa rozprával aj s lekárom, ktorý jej injekciu dal, a ten mi povedal, že si bol ,,absolútne istý”, že moja matka už nechcela ďalej žiť.

Po smrti matky začalo na mňa doliehať množstvo otáznikov. Ako je možné, že v Belgicku možno vykonať eutanáziu na ľuďoch bez toho, aby kontaktovali ich blízkych príbuzných a priateľov? Prečo moja krajina dáva lekárom takéto výlučné právo rozhodovať o živote a smrti? Ako posudzujeme, čo je to ,,neznesiteľné utrpenie”? Aké sú kritériá pre stanovenie ,,neznesiteľného utrpenia”? Môžeme sa spoľahnúť na takéto posudky pri duševne chorých osobách?

A vôbec, môže duševne chorá osoba vyjadriť svoju ,,slobodnú vôľu”? Prečo sa doktori nesnažili dohodnúť stretnutie medzi matkou a jej deťmi? Ako si môže byť jeden lekár ,,absolútne istý”, že jeho pacient už ďalej nechce žiť? Prečo neznesieme pohľad na trpiacich ľudí?

Niektorí lekári v nemocnici Vrije Universiteit zastávajú názor, že eutanázia by mala byť dostupná pre každého, kto chce ukončiť svoj život kvôli neznesiteľnému a nezmyselnému utrpeniu. Akékoľvek námietky a nesúhlas verejnosti sa považujú za nemorálne a neopodstatnené. Títo lekári dnes dokonca uvažujú aj o eutanázii pre ľudí postihnutých autizmom a pre mladistvých so samovražednými sklonmi.

Hrozím sa však predstavy, že títo lekári majú pod kontrolou belgické médiá. To takúto spoločnosť tu chceme mať? Dostaneme snáď v najbližšej budúcnosti samovraždy pod kontrolu tým, že ukončíme životy ľudí skôr, než tak urobia sami – namiesto toho, aby sme investovali do duševného zdravia a paliatívnej starostlivosti?

Domnievam sa, že to odvolávanie sa na ,,slobodné rozhodnutie” sa stáva jednou manipulatívnou dogmou. Veľmi rýchlo sa meníme na spoločnosť úplnej osamotenosti, kde sa už nechceme viac starať o iných ľudí. A keď trpíme, žiadame lekárov, aby nás zabíjali, porušujúc tak základné biologické a ľudské zákonitosti. Vytvárame tým len nové a neriešiteľné problémy.

Mali by sme sa znovu a poriadne zamyslieť, v čo vlastne veríme. Život, alebo smrť?

Tom Mortier PhD,

prednáša chémiu na Univerzite v Leuvene. Článok bol napísaný po konzultácii s doktorom Stevenom Biesemanom a profesorom Hermanom De Dijnom. Pôvodne publikovaný v belgickom lekárskom časopise Artsenkrant.

 

Preložené so súhlasom MercatorNet http://www.mercatornet.com/articles/view/how_my_mother_died

 

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s