Sir D. Attenborough: ,,Ľudstvo je mor na Zemi“

Briti považujú Sira Davida Attenborougha za národný poklad. So svojimi prirodopisným??????????????????????????????????????? seriálmi BBC, sa možno stal najvýznamnejším producentom tohto žánru všetkých čias. Jeho brat Richard je tiež známy herec a priezvisko Attenborough sa v anglosaskom svete považuje za studnicu múdrosti.

Ako keby už prestalo platiť známe príslovie o šedinách. Aj taký majster Attenborough sa niekedy poriadne utne, ako píše Marcus Roberts v MercatorNet.

Sir David Attenborough si dal pauzu od prírodopisných seriálov a vrátil sa k osvedčenej mediálnej odrhovačke. Pre Radio Times sa vyjadril, že ľudia sú ,,mor na Zemi“ Takže, ako ste to mysleli, Sir David?

,,Sme mor na Zemi. O nejakých 50 rokov sa to naplno prejaví. A nejde len o klimatickéNETHERLANDS NATURE AWARD zmeny, ide o samotný priestor, miesto, kde treba pestovať potraviny pre takú obrovskú hordu. Buď obmedzíme rast populácie, alebo to príroda urobí za nás, a tá príroda to robí za nás už teraz.“

Treba tu pripomenúť, ako píše The Telegraph, že Sir Attenborough je patrónom Trustu optimálnej populácie. Tento Trust je skôr známejší pod názvom Na populácií záleží, možno aj práve preto, že sa táto organizácia nevie dohodnúť, aké by mali byť tie optimálne počty populácie. Preto sme Sira Attenborougha počuli v minulosti hovoriť o ,,nebezpečnej explózii počtu obyvateľov planéty“, čo tak trošku protirečí jeho tvrdeniam, že príroda si už teraz obmedzuje a reguluje populačný rast.

Už viackrát sme písali o tomto argumente – o tom že to nie je o nedostatku potravy. Naše hladomory nie sú spôsobené nadmerným počtom ľudí, ale plytvaním zdrojmi, politickými rozhodnutiami a vojnami. (Je dobré si tiež pripomenúť, že svet bol oveľa hladnejší v minulosti a bolo tu oveľa viac hladomorov, keď ľudí na planéte bolo oveľa menej). Dnes sme schopní nakŕmiť viac ľudí s vyspelými technológiami (príklady sú tu, a ďalšie) a tieto technológie potrebujú pre svoju obsluhu aj ľudí. Ľudia nie sú len konzumenti, ale aj producenti a zdroj! Toto si treba pripomínať znova a znova.

Tom Chivers si v denníku The Telegraph tiež dovolil nesúhlasiť so Sirom Davidom, a bolo to ako ,,facka starému otcovi“. Chivers argumentuje, že populačný rast sa tak či tak spomaľuje, a nie je potrebné túto záležitosť znásilňovať:

,,…najpravdepodobnejšie súčasné odhady hovoria, že svetová populácia dosiahne svoj vrchol okolo roku 2050 a bude nás 8 až 10 miliárd. Je to samozrejme viac než teraz, ale nie až toľko, aby sme nemohli nakŕmiť každého.“

Je veľká škoda, že taká uznávaná osobnosť ako Sir David Attenborough sa znížil ku strašeniu a zapálenej rétorike, ktorou ľudstvo nazýva ,,mor“. Alebo žeby len odkryl svoju pravú tvár? Prezrádzajú jeho výroky vnútorné, antihumánne postoje tých, čo sa usilujú o obmedzovanie počtu ľudských jedincov?

Sirovi Attenboroughovi by som rád povedal, že ľudstvo nemožno považovať za ,,mor“. Je to skupina vyše 7 miliárd ľudských bytostí. Každý z týchto jednotlivých osôb má svoje nádeje, obavy, sny a lásky, a každý z nich má oveľa väčšiu hodnotu, než si to vôbec dokážeme predstaviť.

Vrátane vás, Sir David.

Marcus Roberts

Preložené so súhlasom MercatorNet.

Foto: mercatornet

http://en.wikipedia.org/wiki/File:David_Attenborough_(cropped).jpg

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s