Outsourcing, cheating a Paľo

                                       Prípad outsourcing

Ako outsourcing sa v ekonómii označuje odovzdanie vnútropodnikových aktivít zvyčajne nesúvisiacich s hlavnou činnosťou podniku na externý subjekt. Bežná prax v podnikoch.

PROGRAMMERĽudia pracujúci vo svete počítačov sa nedávno asi dobre pobavili. Istý americký programátor si outsourcing vyložil veľmi svojsky. Celú svoju prácu posunul lacnejším programátorom v Čine, ktorí mu ju veľmi kvalitne a zodpovedne vykonávali za pätinu jeho platu. Zarábal státisíce dolárov ročne a svojim čínskym komplicom vyplatil asi 30 tisíc dolárov. Keďže tí mali jeho vstupné kódy, Američan bol stále akoby online, a pritom sa zabával na youtube, prehliadal si ebay. Vo firme ho každý štvrťrok vyhodnotili ako špičkového pracovníka, až kým sa džbán s ,,kreatívnym“ outsourcingom nerozbil.

Už vo firme nepracuje.

                                                    Prípad cheating

Cheating je podvádzanie v škole, na skúške, na teste. Podľa Americkej psychologickej asociácie, viac než 50 percent amerických stredoškolákov má s tým svoje skúsenosti.CHEAT (slovenské výskumy sa v tejto oblasti nekonajú, alebo nie sú známe). Hlavnou motiváciou je dostať dobré známky, dostať sa na dobrú školu, dobre zarábať.

Psychológ Rettinger hovorí, že jediným východiskom je vytvoriť zdravšie prostredie zo zdravého jadra, kde by samotní študenti vytvárali tlak na férový prístup k známkam. Inými slovami, pravdu nestačí mať, ale ju treba vedieť aj presadiť.

                                                 Paľo ako prípad

Celú hodinu sme sa prehádali o cheatingu – podvádzaní v škole. Kukali ako puky, že prečo nie, že veď keď sa dá, a že keď nechytia. A že je iná doba, aj v Oxforde sa dnes pajcuje, univerzita musela nainštalovať nové softvéry proti plagiátorstvu, a že taký ťahák je vlastne pomôcka – kým ho napíšeš, tak sa to aj naučíš.

Paľovi som vtedy povedal, že si ho navždy zapamätám. Vstal z lavice a niesol svoju písomku ku katedre: ,,Pán profesor, zabudli ste mi opraviť jednu chybu, nemám mať jednotku, ale dvojku“. Neviem čo viac funguje, či telepatia alebo system error, ale o dva týždne som urobil v jeho písomke podobnú chybu. Paľo sa zasa hrmotne zdvihol.

Bol tretiak, ale v tej chvíli u mňa zmaturoval na tri červené diplomy.

Zdroje: BBC, MercatorNet, American Psychological Association,

Ilustračné foto: Programátor P. Graham, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paul_Graham_programming.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cheating.JPG

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in ŠKOLA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s