Manželský sľub a kohabitačný ,,sľub“

Od liberálnej Kanady by sme také niečo nečakali. Jej Najvyšší súd nedávno rozhodol, že provincia Quebec nemusí poskytovať kohabitujúcim partnerom podporu, v prípade rozpadu takéhoto zväzku.

Kanadský Inštitút pre manželstvo a rodinu nadšene privítal toto rozhodnutie. Jasne sa tým definuje hlbšia a podstatnejšia hodnota manželstva oproti kohabitujúcim partnerstvám.

LOVERS

Andrea Mrozek, ktorá má v Inštitúte na starosti výskum, hovorí, že ,,medzi odborníkmi zaoberajúcimi sa spoločenskými vedami panuje zhoda, že manželstvo sa líši od kohabitácie. A to bez ohľadu na politické presvedčenie týchto odborníkov. Štatistiky žiaľ dokazujú, že tieto voľné vzťahy sa oveľa ľahšie rozpadávajú, a to dokonca aj keď sa partneri časom zosobášia. Je väčšia pravdepodobnosť, že kohabitujúci partneri majú viacero vzťahov. Ich deti mávajú viac problémov – záškoláctvo, drogy, skôr začínajú s pohlavným životom. A slobodným (obyčajne) matkám, sa k tomu neraz pridáva ešte aj finančná bieda“.

 Citlivá téma, do svedomia. Kohabitujúci majú zvyčajne naporúdzi dobre etablované reakcie: ,,Je to len papier, formalita, tradície. A ešte to stojí aj nehorázne peniaze, svadobné šaty, tri dni chovať tristo hostí. Keď sa dvaja milujú…“

V čerstvej skúsenosti mám sobáš a svadobné pohostenie Slovenky so Sikhom. Tých papierovačiek tam teda bolo, to je pravda. Najskôr v kostole, potom v reštaurácii pre desať nevyhnutných hostí. Domov si zakladajú v Škótsku, nemajú na rozhadzovanie, no nakoniec z toho bolo jedno príjemné, komorné posedenie.

 Hovorí sa, že kohabitácia je dobrou prípravou na rozchod. Presný opak cieľov manželstva. To je sacramentum magnum, sviatosť, dvaja sa stávajú jedným, je to cesta ku svätosti pre jedného aj pre druhého. Tie dôvody pre život na hromádke sú väčšinou výhovorkou. ,,Nechcem sa viazať, veď čo keď…? Finančná výhodnosť? Čo keď stretnem krajšieho, chápavejšieho, bohatšieho, lepší genetický materiál“? Z tej druhej, mužskej strany, môžu byť skutočné dôvody ešte sebeckejšie.

– No nájde sa, aj chápavejší, aj vysmiatejšia, možno kolega, a hneď zajtra v práci – veď ,,niekto“ sa o to veľmi ochotne postará.

Bremeno každodenného života v systemizovanom hriechu.

Tak na porovnanie, najskôr manželský sľub:

,,Sľubuješ pred všemohúcim Bohom, že jej budeš verným manželom a že ju nikdy neopustíš, ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe, a že ju budeš milovať a ctiť po všetky dni svojho života.“

,,A ja v mene svätej Cirkvi potvrdzujem, že ste uzavreli sviatostné manželstvo a požehnávam ho v mene Otca i Syna i Ducha svätého. Čo Boh spojil, človek nech nerozlučuje.“

A imaginárny kohabitačný sľub z dielne youtube. Vymyslený, ale niečo chce povedať:

,,A tak, Chat a Jamie, rozhodli ste sa pre sľub kohabitácie. Takže Chat, mohol by si teraz poctiť svoju partnerku tým, že sa jej pozrieš do očí, pozbierať v sebe akýkoľvek kúsok pravdy a opakovať za mnou: ,,Ja, Chat, beriem si ťa, Jamie, za svoju kohabitujúcu, aby som mohol s tebou mať sex a brať ťa na zodpovednosť za polovicu účtov. Aby som ťa mohol milovať a mať z teba úžitok. Od tohoto dňa, až dokiaľ nám bude takáto forma fungovať, budem ti viac-menej verný – pokiaľ to bude napĺňať moje potreby a pokiaľ sa mi nepritrafí niečo lepšie. Ak by sme sa náhodou rozišli, nebude to znamenať, že to pre mňa nebolo niečo výnimočné, pretože ja ťa milujem temer tak veľmi, ako milujem aj seba. Zaväzujem sa s tebou žiť, pokiaľ to bude fungovať. A tak mi pomáhaj, pomáhaj mi, mne pomáhaj…V mene sexu, možnosti iných cestičiek, v mene sebectva”.

Video je v (pomerne jednoduchej) angličtine TU.

LONELY

Foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Two_teenage_lovers.JPG

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lonely_Woman_Watching_Sea_Waves_on_Beach.jpg

http://www.mercatornet.com/family_edge/view/11736

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s