Čo je sloboda, a čo s ňou?

Nezávislosť od rodičov, byť finančne za vodou, vietor vo vlasoch pri zjazde na horskom bicykli, vodný skúter, bungee jumping, sky diving?

Sloboda pre hriech, sloboda pre vernosť, prvá láska, druhá manželka, kohabitácia nahromádke?

SKY DIVING

V relácii ,,Sto Slovákov sme sa opýtali“ padla práve táto otázka. Správne odpovede: 1. cestovanie 2. povedať si názor 3. párty, žúrka 4. manželstvo 5. behať nahý. Aj keď sa súťažiacim najskôr nedarilo, zanovito to skúšali s osvedčeným paušálnym sexom, ako zvyčajnou odpoveďou na každú otázku.

Je to sloboda prejavu, zhromažďovania, náboženského presvedčenia a ďalšie zo Všeobecnej deklarácie ľudských práv?

Alebo keď sa bývalý prezident Ronald Reagan v slabej chvíli nechal uniesť: ,,My Američania sme najslobodnejší národ, lebo si môžeme vybrať z 27 druhov vanilkovej zmrzliny“.

Je to sloboda dnešného oslávenca Tomáša Akvinského, ktorý ,,Summu slamou nazval“, a nedokončil svoje najslávnejšie dielo po istom mystickom zážitku, lebo všetky písačky sa mu v porovnaní s ním už zdali len ako slama?

Sloboda Maximiliána Kolbeho, ktorý sa rozhodol, že ,,on pôjde skôr“? Matky Terezy, ktorá nepotrebovala byť úspešná, ale verná?

Alebo je to definícia kráľovskej slobody Božích detí od Jacquesa Phillippea: Má svoje ťažkosti a biedy, no ničomu už nie je podriadený: nie je závislý od šťastných či nešťastných okolnosti, preňho už niet negatívnych udalostí, ale skutočne všetko, čo sa vo svete udeje, je mu k službám, na prospech jeho rastu v láske a v prirodzenosti Božieho dieťaťa?

SUPERMARKET Oficiálnou dogmou západnej civilizácie je, že čím väčší výber, tým väčšia sloboda jednotlivca, čím väčšia sloboda rozhodovania, tým je človek spokojnejší a šťastnejší. 285 druhov keksíkov, 230 druhov polievok, 75 druhov ľadových čajov v bežnom americkom supermarkete. Profesor Barry Schwartz to na TED konferencii spochybňuje (slov. titulky) a poukazuje na negatíva, ktorými nadmerný výber zaťažuje psychiku človeka. Veď dnes je už aj u amerického lekára bežný takýto rozhovor:

Doktor: Tak, máte dve možnosti, možnosť A, možnosť B. A má takéto výhody a takéto riziká, B má takéto výhody a takéto riziká. Tak pre čo sa rozhodnete?

Pacient: Pán doktor, poraďte mi, čo mám robiť.

Doktor: A má takéto výhody a riziká, B má takéto výhody a riziká, tak ako sa rozhodnete?

Pacient: Pán doktor, keby ste vy boli na mojom mieste, čo by ste vy urobili?

Doktor: Ale ja nie som na vašom mieste. Á má…

Volá sa to sloboda pacienta, ale v praxi je to len presúvanie zodpovednosti z niekoho, kto má vedomosti, na iného človeka neznalého veci. Samozrejme nejaký výber je vždy lepší než žiaden výber, ale keď je toho raz veľa, tak je toho priveľa.

Človek je jednoducho paralyzovaný, keď si má vyberať z obrovského množstva možností.

Paradox voľby a a ja sa dnes pokúsim o dokonalý výber. Vpálim do supermarketu, klapky na oči, košík pod pazuchu, na lístku – v hlave je dnes 5 vecí a chcem na to minúť najviac 6 minút. Štvrtá vec, piata, a ešte hádam tie zlacnené horalky. Presne 4,5 minúty, baj, baj obchodný reťazec.

Čo je sloboda, a čo s ňou? Sloboda nevziať si ďalší koláčik, usmiať sa aj na toho otravného kolegu, urobiť aspoň o milimeter viac, ako vyžaduje nameraná spravodlivosť…?

Čo je, ale hlavne čo s ňou?

Foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:USMC-101116-M-3816G-001.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kruidenrek_Smatch.JPG

 

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s