Americké vojačky, do zákopov!

Americký prezident Obama je po tieto dni v rétorickom švungu: ,,A dnes, už každý Američan môže byť hrdý na to, že naša vojenská sila bude stále rásťa rásť, aj1 vďaka našim matkám, manželkám, sestrám a dcéram, ktoré budú zohrávať stále väčšiu rolu pri ochrane krajiny, ktorú tak veľmi milujeme“.

Obama rád používa ten pátos, hlavne keď oslovuje menšiny, alebo skupiny, ktorým sa údajne neumožňujú rovnoprávne podmienky vo všetkom. Tentokrát sa má poskytnúť americkým vojačkám právo, aby boli priamo nasadené do bojových operácií.

Satirik by možno povedal: ,,Miláčik, prosím ťa povedz deťom, že maminka bude dnes trošku dlhšie v práci. Treba jej ešte dokončiť nejaký ten džob s M-šestnástkou.

Bolo im to treba, tým americkým vojačkám?

2 Ženy v americkej armáde predstavujú asi 14 percent z 1,4 milióna jej príslušníkov. Vlani v novembri štyri americké vojačky, ktoré slúžili v Iraku a Afganistane, na súde v San Franciscu napadli zákaz účasti žien v bojových operáciách. Zákaz je podľa nich relikt minulosti, pretože v súčasnej dobe nejasných frontových línií sa ženy rovnako zapájajú do boja, akurát za to nie sú oceňované alebo povyšované ako muži.

Od roku 2001 bolo v Iraku a v Afganistane zabitých 152 amerických vojačiek, 946 zranených. Očividné argumenty proti nasadeniu nežného pohlavia do boja na život a na smrť, sú hravo naporúdzi. Fyzicky nie sú disponované na samotný náročný tréning napríklad v pozemných silách, alebo v oslavovanej námornej pechote. Spomína sa aj pokles morálky, sexuálne šikanovanie.

Je tu však aj ďalší vážny problém, pri ktorom si možno horespomenutý sarkazmus odpustiť. Podľa Johna Luddyho z Heritage Foundation: ,,Dejiny dokazujú, že prítomnosť žien v boji má devastujúci dopad na účinnosť vojakov v bojových operáciách. Prečo? Napríklad v izraelsko-arabskej vojne v roku 1948 sa ukázalo, že muži sa skôr v boji snažili chrániť svoje spolubojovníčky a pomáhať im, a nevenovali sa dostatočne samotnému útoku. Výsledkom bolo, že ohrozovali vlastné životy a celú svoju jednotku. Okrem toho táto štúdia poukazuje na rozpad morálky u mužov, keď videli ako boli ženy na bojisku zabíjané a zmrzačované“.

Podobne sa vyjadril aj nebohý izraelský minister obrany Moše Dajan, keď hovoril o tom, ako prítomnosť žien znižuje účinnosť operácií jednotiek Hagany. Vojaci sa jednoducho obávali, čo by nepriateľ urobil s vojačkami, ak by padli do zajatia.

3

Slovenské mamičky, pekných synov máte… Mamičky, sestričky, slečny a dámy, želáme vám všetku možnú rovnoprávnosť, ale nechcite sa zrovnačiť. Každý ,,nástroj“ má svoje použitie. Želám vám všetky vhodné a patričné pozície v parlamente, v správnych radách, na direktorských miestach. Ale do zákopov sa nepýtajte.

Afgánske zákopy nechajte na Jessicu.

 

Zdroje: MercatorNet, Wall Street Journal, Pluska,

 

Ilustračné foto: 1, 2, 3,

 

 

 

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s