Vitaj Ježiško. Ty chceš ísť na Kríž?

Autobus izraelskej spoločnosti Egged sa vydáva na päťhodinovú cestu z Tel Avivu do Ejlátu. Za oknom sa mihajú najskôr suché skalnaté horstvá, potom stále viac nehostinná, rovinatáNEGEV Negevská púšť. Nie tá pohľadnicová, piesková Sahara. Ani ten Sinaj s päťhviezdičkovými hiltonovskými oázami. Negev je drsný už na pohľad, tvrdú realitu aj dnes ďalej dokresľuje vojačka, ktorá nastúpi na zastávke uprostred púšte, so samopalom uzi, nepochybne s ostrými nábojmi, aj keď sa vracia len z opušťáku. A z Gazy dopadajú na južný Izrael rakety.

Možno aj po týchto kamenistých cestách kráčal ten Monument púšte, spravodlivý muž všetkých čias, svätý Jozef, keď Máriu a dieťa Ježiša chcel ukryť pred nepriateľmi v Egypte. Nech ho radšej nemaľujú ako starčeka, Jozef musel byť jeden poriadne tvrdý chlap. Negev sa v tých časoch len tak hmýril zbojníkmi.

Ježiš ešte ani nebol na svete, a už úkladne snovali jeho vraždu. A tak sa Betlehem stal prvým schodom na Kalváriu.

CHRIST,,Milý Ježiško v jasličkách, chcel by som Ťa vystríhať, ale Ty ma našťastie nebudeš počúvať. Usmeješ sa. Vlastne som Ťa chcel varovať, že čokoľvek odteraz povieš, my, ľudia, veľmi ochotne použijeme proti Tebe. Alebo pre seba, podľa toho, ako sa nám to práve bude hodiť.

Ty si Pravda, a my si z Teba urobíme svoje vzdorovité, domýšľavé pravdičky a polopravdičky. A budeme Ťa citovať, priamo, nepriamo, s copyrightom, bez copyrightu, ako sa nám len šikne.

A Ty chceš ísť na Kríž!

Vieš, že Ťa o dva dni použijeme ako nosiča tabletov, parfémov a teplých papúč?

A Ty chceš ísť na Kríž!

Spravíme si z Teba salónneho filozofa. Neskôr teológa, hoci teológia je o Tebe. Potom budeš aj teológom oslobodenia, revolucionárom, mincovým automatom, budeš sa nám hodiť do všetkých možných izmov, len aby sme Ťa nemuseli počúvať, aby si Ty počúval nás.

A Ty chceš ísť na Kríž!

A budeme sa nenávidieť, zabíjať, viesť vojny, pre Teba, za Teba, s Tebou – na všetko použijeme Tvoje meno.

A Ty chceš ísť na Kríž!

Chceš či nechceš, my Ťa chceme dnešného, moderného, apdejtovaného, cool. Bez Tvojho židovského pôvodu, bez zmluvy s Izraelom a Cirkvou, takého nášho, euromiléniového.

A Ty chceš ísť na Kríž!

A potom pôjdeš na Tábor, a Tvoja žiariaca tvár si nás úplne získa. Prečo si chcel aj Kalváriu, veď na Tábore sa nám to tak páčilo, tak veľmi, že možno o dvetisíc rokov si v jednej karpatskej doline z Teba vymyslia takého pohodového džentlemena so širokým úsmevom?

A Ty chceš ísť na Kríž!“

Foto:http://commons.wikimedia.org/wiki/File:PikiWiki_Israel_6047_The_Negev_Desert.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Christ_on_the_cross_Brugger_Haus_Waidbruck_detail.jpg

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s