Ako si nájsť muža svojich snov I.

prince-charming0Partnerské vzťahy nikdy neboli jednoduchou témou. A v našej presexualizovanej spoločnosti je to ešte zložitejšie, pretože na prvé miesto sa kladie uspokojovanie vlastných potrieb. Väčšina médií zdôrazňuje také aspekty vo vzťahoch, ktoré ich nerobia ani úprimnými ani napĺňajúcimi. Čo má v takejto situácii dievča robiť?

No mohla by si prečítať napríklad knihu Ako získať muža svojich snov. Možno bude prekvapená, že knihu nenapísala žena, ale muž, Austrálčan Jonathan Doyle, ktorý čerpá z dlhoročných skúseností v tejto oblasti a poskytuje ženám praktické rady.

Sydneyská novinárka Tamara Rajakariar v tomto rozhovore Jonathana nijako nešetrila.Zaujímavé čítaniepaperbackbookstanding aj pre mužov, niečo sa o sebe určite dozvedia.

Dievčatám hovoríte, že ,,získajú takého muža, o ktorom si myslia, že si ho zaslúžia“. Ako však odpoviete dievčaťu, ktoré je presvedčené, že si nezaslúži dobrého muža, kvôli tomu, akým životom doteraz žila? 

Čím som starší, tým viac som presvedčený, že to čo dosiahneme v živote, do veľkej miery závisí od toho, čo si o živote sami nahovárame. Keď si klepneme kladivom po prstoch, to je objektívna realita. To, čo sa domnievame, že si v živote zaslúžime, je subjektívne a možno to meniť.

V podstate to dievča, o ktorom vy hovoríte, žije v narušenom systéme svojich predstáv, vsugerujúc si veci, ktoré sa potom stávajú skutočnosťou. Myslím, že takíto ľudia by mali vyhľadať pomoc, vyskúšať napríklad profesionálnu behaviorálnu terapiu, kde by im mohli pomôcť zmeniť takéto postoje.

Ďalšou možnosťou pre toto dievča by bolo, keby postupne zažilo vo svojom živote viacero pozitívnejších skúseností. Náš pohľad na svet sa vytvára zo zážitkov a skúseností, ktoré ho buď utvrdzujú, alebo mu protirečia. Keď sa to dievča postupne otvorí pre možnosť dôverovať dobrému mužovi, možno to zmení aj jej negatívne asociácie z minulosti. Dobrí muži predsa existujú aj dnes.

Je mnoho dievčat, ktoré milujú svojich chlapcov, pričom si ale uvedomujú, že by si od nich zaslúžili viac úcty. Čo by ste im poradili? Majú zotrvať v tom vzťahu a snažiť sa priateľovi pomôcť? Alebo ukončiť vzťah, pretože je nepravdepodobné, že by sa zmenil? Alebo si dať pauzu, kým sa nezmení a nezačne si ju vážiť?

Skončiť ten vzťah. Hovorím priamo a otvorene. Úlohou dievčaťa nie je zmeniť svojho priateľa. Bude to viesť len k vyčerpaniu a konfliktom. On sa bude proti tomu búriť a skôr či neskôr prejaví zlosť a vzdor. Okrem toho muž, ktorý nemá ženu v úcte, potrebuje na sebe pracovať celé roky, a možno sa na to ani nikdy nepodujme. Nechcem maľovať obraz príliš tmavými farbami, ale ústredným posolstvom tejto knihy je to, že skutočne kvalitných mužov s hodnotami, je stále menej a menej. A nenahovárajme opak.

A je tu ešte aj ten filozofický problém. Láska sa musí zakladať na pravde. Ak dievča chodí s chlapcom, o ktorom si myslí, že ho ľúbi, a on si ju pritom neváži, potom ani vzťah toho chlapca nie je pravidvým vzťahom k tomu, čím v skutočnosti to dievča je. Možno je ona len zaľúbená do predstavy toho, že je zaľúbená, alebo je zaľúbená do myšlienky, že on sa zmení a príde k rozumu. Skutočná ľudská láska sa však zakladá na tom, že obaja partneri aspoň do istej miery chápu hodnotu a dôstojnosť tej druhej osoby, a podľa toho aj reagujú svojimi slovami, skutkami, voľbami.

V knihe vysvetľujete, že v bare sa muži môžu pozerať na ženu dvomi spôsobmi – ako na individuálnu ľudskú bytosť, alebo sexuálnu korisť. Ako môžu ženy dopomôcť mužom k tomu, aby v nich videli skôr tú ľudskú bytosť, než sexuálnu korisť?

Je to otázka slušnosti. Niektorí autori, obzvlášť Wendy Shalitová, sa tejto otázke venovali veľmi podrobne. Slušnosť jednoducho chráni hodnotu a dôstojnosť osoby a jej prirodzenosť ako dar, ktorý sa má dávať a prijímať vo výlučne trvalom vzťahu. Niektoré kultúry a náboženstvá v tomto zachádzajú na môj vkus až priďaleko, ale moderná sekulárna kultúra má s tým problém iným spôsobom. Sekulárna kultúra oslavuje telo, pritom ho však redukuje len na potenciálnu hodnotu pre sexuálne uspokojenie, ignorujúc jeho zástupnú hodnotu, alebo to, že je akoby oknom do hlbších duchovných tajomstiev.

Osobne sa domnievam, že muži, vyznávajúci hodnoty, považujú sporo odeté ženy za menej atraktívne než tie, ktoré majú štýl, pôvab, vysokú triedu, vkus, a to čo poľský fenomenológ Karol Wojtyla nazval ,,ženským fenoménom“.

Je rozdiel medzi láskou a pôžitkom. Stretla som mužov, ktorí tvrdia, že uprednostňujú striedanie týchto zážitkov a pôžitkov s rôznymi ženami, namiesto toho, aby sa usadili s jednou. Môžu byť takíto muži šťastní?

Zrejme hovoríte o sexuálnej závislosti. Muži, ktorí takto naháňajú jeden sexuálny zážitok za druhým, sú podľa mňa zbabelci. V podstate im chýba tá mužná čnosť odvahy, byť manželmi a otcami. Sú ako takí malí chlapci, sú niečo ako Peter Pan. Nedokážu zvládať tú náročnosť, to úsilie, ktoré treba vkladať do ľudskej lásky. A ľudská láska si v niektorých svojich štádiách vyžaduje, aby sme umŕtvovali svoje sebectvo.

Prišli ste s takým novotvarom ,,mužo-chlapec“, ktorým pomenúvate, ako to (žiaľ) dnes s mnohými mužmi vyzerá. Môžete nám povedať, podľa akých príznakov má dievča rozpoznať, že chodí s ,,mužo-chlapcom“, a nie so skutočným mužom?

Mužo-chlapca ľahko rozoznáte. Tu je aspoň niekoľko príznakov:

1. Žije naďalej v rodičovskom dome aj po dvadsaťpäťke.

2. Často sa rozčuľuje a viní z toho iných.

3. Veľa času trávi počítačovými hrami.

4. Má problém s pornografiou.

5. Klame, a dosť často.

6. Nemá isto v otázkach kariéry, manželstva, otcovstva.

7. Vo vzťahu sa čo najskôr dožaduje sexu.

8. So svojím otcom má len biedny, alebo žiadny vzťah.

9. Je stredobodom svojho vesmíru.

10. Má problém s alkoholom a inými návykovými látkami.

11. Sexuálne je neverný, a za svoje voľby a rozhodnutia viní buď vzniknutú situáciu, alebo ženy, alebo alkohol.

12. Chýba mu jasná a presvedčivá životná perspektíva.

Tamara Rajakariar v rozhovore s Jonathanom Doylom

Preložené so súhlasom mercatornet.com

http://www.mercatornet.com/articles/view/how_to_get_the_man_of_your_dreams

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s