Učitelia, hrdinovia, karikatúry

Držte palce, tým učiteľom. Aj keď už nemáte školopovinné deti. Aj keď nemáte práve najpríjemnejšie spomienky na vašu školu. Aj keď sa nedomnievate, že si zaslúžia pridať ten desaťpercentný bakšiš. Aj keď vám je nejaká nervózna pani učiteľka zo základky úplne ukradnutá.

Držte im palce, aby z toho vyšli s čistými rukami a s vlastnou tvárou. Je to ešte dôležitejšie pre túto spoločnosť ako to, či im minister vôbec niečo dá.

Za komunizmu boli mnohí z nich verným príveskom režimu. Možno z presvedčenia, viac zo strachu. A niečo z tej mentality sa prenieslo aj za rok 1989. Zrazené podpätky.

Dnešná moc im síce priznáva legitímne právo na štrajk, ale súčasne sa im cynicky vysmieva, že nemajú na to finančne a psychicky, aby vydržali aspoň tri dni. (Vo väčšine prípadov by týždeň štrajku žiadneho učiteľa nezruinoval). A nejaký zmosák sa priamo vyhráža prepúšťaním zo zamestnania, porušujúc ústavný zákon a základné práva. Odborár im pritom organizuje štrajk s takou neistotou a váhavosťou, akoby ani sám nevedel, či robí práve to, čo by robiť mal.

Možno dokážu byť v triede pred žiakmi aj asertívni, ale odvahu na takéto celospoločenské vystúpenie si nemali kde natrénovať. Nie je to len historicky prvý, naozajstný štrajk učiteľov, je to aj osobne pre každého z nich moment veľkého rozhodnutia. Odvaha a tvár, alebo…

Spolu s rodičmi majú jeden obrovský, ale zanedbávaný potenciál. Vychovávať. Nie ako si zaviazať šnúrky a pekne sa pozdraviť, poďakovať. Vychovávať – učiť ako žiť. A nikto nemôže dať to, čo sám nemá. Je to naozaj o tom, aká bude táto spoločnosť.

Keď bude raz pani učiteľka so žiakmi preberať tému ,,Vzory a ideály“, možno sa bude musieť uchýliť k takejto únikovej definícii:

,,Milí žiaci, vzor, to je taký typ človeka, ktorý sa vždy snaží robiť bežné, obyčajné veci poriadne, a keď príde tá chvíľa, pozbiera vnútornú silu a je pripravený aj na veľké veci. Keďže sme sa my zatiaľ ešte s takýmto typom človeka nestretli, skúsme si niečo o nich vyhľadať v googli…“

Foto: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=491035280919978&set=a.101654456524731.3769.100000405313318&type=1&theater

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in ŠKOLA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s