Prvé stretnutie s aggiornamentom

V osemdesiatych rokoch v socialistickom Československu to slovo znelo tak taliansky, údernícky, skoro ako inštruktáž v notových osnovách. Vysokoškolské stretká sa stretávali, a jeden vedúci stretnutia sa raz podujal vysvetliť odkaz II. Vatikánskeho koncilu. Najskôr lingvisticky, prekladom z taliančiny, teda že to znamená ,,ku dňu“, ,,k súčasnosti“, a potom ako správny vysokoškolák sa aj pokúsil o zjednodušenú, študentskú definíciu. Určite v dobrej viere, ale vyšmyklo sa mu to nasledovne: ,,Aggiornamento znamená prispôsobenie sa Cirkvi súčasnému svetu“.

Hotový recept na katastrofu? Ale, on to predsa nemyslel tak zle.

Kto vlastne má na to (mandát, právo, rozum), aby dokázal hodnoverne a obsažne komunikovať tento jednoslovný odkaz a súčasne aj hermeneutiku kontinuity? Tú istú vieru v kontexte doby. Kibicov bolo vždy dosť, od šesťdesiatych rokov až po súčasnosť, a Slovenskom najviac rezonovala táto téma práve v uplynulých mesiacoch. Od reverendy ku koláriku, od tesilákov k rifliam, od celibátu k ženatým kňazom. Forma aj obsah. Najnovšie módne móla požadujú, že Pánovu tvár treba hľadať všade inde, len nie v kostole. A peklo neexistuje, a hriech zodpovedá nezodpovednému esemeskovaniu počas jazdy na diaľnici.

Inštitucionálna forma Cirkvi má dominovať nad jej tajomným, Mystickým Obsahom. Katolík, nekatolík, ateista, nezainteresovaný, každý sa chce narýchlo vyfarbiť s predstavou, aké opraty nasadiť pôsobeniu Cirkvi v dnešnom svete. Cirkev by mala…

Keď je dnešný človek v trabloch, veľmi ochotne preklikáva na inú stránku. Napríklad Vatikán III. Je paradoxné a zjavné, že ani po päťdesiatich rokoch sa katolicizmus ešte naplno nezahryzol do učenia II. Vatikánskeho koncilu, o podstate Cirkvi, všeobecnom povolaní ku svätosti, reforme episkopátu, kňazstve, zasvätenom živote, laickom povolaní vo svete.

Všeobecné povolanie ku svätosti aj u laikov? Kedy sme naposledy počuli niečo o duchovnom, vnútornom živote? Toto však nie je ponosa, toto môže byť práve nádej na novú jar Jána Pavla II.

Až po odchode na večnosť nechal kardinál Martini zverejniť svoje interview. Pri všetkej úcte k postave tohto muža, a bez zakrývania očividných problémov, len ťažko môže človeka trápiť výrok, že Cirkev zaostáva práve dvesto rokov. Ak zaostáva, nevyhnutne sa treba pýtať za čím? Za francúzskou revolúciou? Za západnou kultúrou, ktorej už dávno unikla pomedzi prsty hlbšia pravda o zmysle ľudského bytia? Za kultúrou, ktorá oslavuje samu seba, ktorá oddelila sex od lásky a zodpovednosti? Ktorej krédom je okamžité uspokojenie momentálnych potrieb, priepastná plytkosť, diktatúra relativizmu?

A že nemáme hrdinov? Ale máme, práve dvoch veľkých mužov koncilu, Jána Pavla II. a súčasného pápeža Benedikta.

Sekulárny svet 2012 je iný, ako ten v šesťdesiatych rokoch. Cirkev (jediná a osamotená) ho vyrušuje, prekáža mu, irituje ho, a tak tento nabieha na trajektóriu agresivity a diktátu. V snahe vypudiť Cirkev zo všetkých štruktúr.

Lamentácie asi nepomôžu, ani naivná bezradnosť. Kibic (tohto článku), sám pešiak, sa hodlá skôr prikloniť k úvahám o pokání, príklade, presvedčivých dôvodoch pre vieru…A ešte snáď aj k tomu obsahu ilustračnej fotky.

(V konečnom dôsledku, aj viacerými obdivovaný kardinál Martini navrhoval podobné prostriedky proti únave – obrátenie, Božie slovo, sviatosti).

Obliecť sa – patrične a ,,zdnešnene“ – naučiť sa pracovať s ajfónmi a ajpedmi, potom už hádam nebude až taký problém.

Foto: Prudentia, čnosť rozvážnosti, Levoča,http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Levoca_022.jpg

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s