Tí svätí vôbec neboli z marcipánu

Kto by už chcel byť celebritou, ako z marcipánu? Takou tou televíznou, čo sa vodvoje prehýba od záchvatov smiechu, jedným dychom sa ponosuje, ako ťažko sa jej hľadá ,,nový vzťah”, a druhým dychom sa faninkám  vystatuje, ako to v škole na matematike dotiahla len po zlomky. A pritom, aká je teraz zlatá!

í svätí vôbec neboli z marcipánu. Ľudová zbožnosť možno nechtiac narobila aj nejakú tú šarapatu, urobila medvediu službu svätcom. Vznikol dojemne dojímavý obraz o ľuďoch, ktorí nikdy nezhrešili, nikdy nič zle a zlé neurobili, dokonca ani ako deti neplakali. A pritom už od plienok vedeli poriadne vrieskať, zlostiť rodičov, napáchali pestvá, huncútstva, daromnosti a niektorí aj verejne známe hriechy.

No a potom sa stali svätí. Veď ináč to ani nešlo, ak by nemali všetky tie chyby a slabosti, nemali by s čím bojovať, nemohli by sa stať svätými. Bez boja sa možno stať len TV celebritou.

3_res.jpgTá otázka vážne zamestnávala aj Jakuba a Jána, chceli si vyárendovať dobré miesta: “Daj, aby sme sedeli v tvojej sláve jeden po tvojej pravici a druhý po ľavici.” Kristus im miesta neprideľuje, ale sľubuje, že môžu piť z jeho kalicha, môžu byť pokrstení jeho krstom (Mk 10, 37-40). Neruší im ambície, len ich orientuje tým správnym smerom. Inými slovami, do jeho slávy vstúpiť môžu, ale službou, zabúdaním na seba, a nie túžbou po svetskej moci a sláve.

Mimochodom, Jakub a Ján predsa museli poznať Žalm 45,10: …,, po tvojej pravici stojí kráľovná ozdobená zlatom.”

Tí svätí sa teda nenarodili svätými, ale sa nimi stali, lebo ,,… v ňom si ich ešte pred stvorením sveta vyvolil, aby boli pred jeho tvárou svätí a nepoškvrnení v láske; (por. Ef 1,4). To bol prvotný Boží impulz, teológ by to nazval Božia milosť. A oni odpovedali ,,Fiat” – nech sa tak stane. V každodenných situáciách, okolnostiach všedného dňa, a keď bolo treba aj hrdinsky, mučeníckou smrťou. Bojovali, bojovali, a odznova.

Neboli z páperia, ani z cukrovej vaty, ale z toho pravého materiálu, vhodného, aby z nich Kristus mohol modelovať seba.4_res.jpg Chlapi a ženy toho najtvrdšieho rangu a toho najmäkšieho srdca.

Stali sa svätými, lebo sa nechali viesť svätou neústupnosťou. Ako majáky, ktoré sa nenechajú kompromitovať každým závanom vetra.

Stali sa svätými, lebo sa nechali viesť svätou naliehavosťou. Ako oceľová päsť v zamatovej rukavici. V tej hre sa nehralo o fazuľky, ale o večnosť ich duší a mnohých iných.

Stali sa svätými, lebo sa nechali viesť svätou bezostyšnosťou. Ako dôverujúce deti, ktoré si nevšímajú poznámky okolia a idú ďalej za svojím cieľom. Chvála? Opovrhnutie? Obdiv? Výsmech? Zdravie? Choroba? Bohatstvo? Chudoba? Krása? Škaredosť?

No a čo!

Kto by nechcel byť celebritou v nebi?

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s