Kráľovská sloboda Božích detí

Jacques Phillippe publikoval temer pol milióna knižných výtlačkov v 18 jazykoch. Píše o modlitbe, duchovnom vedení, vnútornej slobode a pokoji srdca. Zaraďuje sa medzi klasikov modernej katolíckej spirituality. Úryvok z knihy Vnútorná sloboda.

Pri krste je kresťan pomazaný krizmou, ktorá je znakom jeho novej prirodzenosti: svojím pričlenením sa ku Kristovi je od tej chvíle kňazom, prorokom a kráľom. Čo znamená táto kráľovská hodnosť, do ktorej bol zaodetý? Je kráľom, pretože je synom a dedičom Kráľa neba i zeme. No znamená aj to, že sám nie je ničomu podriadený, že je mu podriadené všetko, čo je vlastné Kráľovi. To sa uskutočňuje v človekovi, ktorý milosť krstu nechá v sebe rozvinúť, teda kto žije vo viere, v nádeji a v láske, kto žije ako Božie dieťa. Má svoje ťažkosti a biedy, no ničomu už nie je podriadený: nie je závislý od šťastných či nešťastných okolnosti, preňho už niet negatívnych udalostí, ale skutočne všetko, čo sa vo svete udeje, je mu k službám, na prospech jeho rastu v láske a v prirodzenosti Božieho dieťaťa. Ani udalosti, ani dobré či zlé príhody, ani správanie blížneho nemôžu ho už negatívne zasiahnuť, od tej chvíle už môžu len zabezpečiť jeho pravé dobro, ktoré spočíva v láske.

Tento pocit kráľovskej slobody ako privilégium človeka, ktorý žije v Otcovom náručí vyjadruje sv. Pavol:”Všetko je vaše.” A dodáva samozrejme:”ale vy ste Kristovi a Kristus Boží” /lKor. 3,23/

Pekné vyjadrenie tejto skutočnosti nájdeme aj v Modlitbe duše zapálenej láskou od sv. Jána z Kríža: “Prečo teda, duša moja, ešte otáľaš, keď už teraz môžeš vo svojom srdci milovať svojho Boha? Moje sú nebesia a moja je zem, moje sú národy, moji sú spravodliví aj hriešnici! Moji sú anjeli a Matka Božia, všetky veci sú moje a sám Boh je môj a pre mňa, pretože Kristus je môj a celý pre mňa. Po čom teda túžiš a čo hľadáš, duša moja? Všetko je tvoje a všetko je pre teba”.

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s