Väčšina Daniela Lipšica

V pamäti súčasníka rezonujú dve pozitívne väčšiny – tú prvú v 68om rozprášili, tá druhá sa po 89tom rozprášila sama.

Nazvať svoje nové hnutie väčšinou je skôr nadsádzkou, než realistickým očakávaním – Daniel Lipšic s tým isto počíta ako so psychologickým marketingovým ťahom. Konkurencia ho za to veľmi rýchlo vykázala do druhej, či tretej ligy v pravicom spektre, ale štatistici bývajú naozaj múdri až po voľbách.

Mať väčšinu, prevažnú väčšinu v demokratickom parlamentarizme, zasa nebýva až takým ternom, prechádzkou ružovou záhradou. Aj súčasný premiér sa temer zháčil, keď začali po voľbách prichádzať prvé výsledky, a on zistil, koľkých dostal, ale aj koľkým sa zaviazal.

V pamäti historika rezonujú rôzne iné typy väčšiny, a tie poväčšine žiadnu novú, slávnu etapu nepriniesli. Od väčšinového davu naliehajúceho na Pontského Piláta, cez krvavú francúzsku revolúciu, ešte krvavejšiu ruskú revolúciu, až po Mečiarove tribúny na Pasienkoch. Možno je to historicky podmienené, že z väčšín akosi ide strach.

Občan bude vždy, neoblomne túžiť a dožadovať sa konečne nejakých férovejších, čistejších politických lídrov. Tá hromadná, väčšinová obnova spoločnosti, pravdepodobne šancu na radikálne zmeny neprinesie. Eticky či morálne sa ľudia môžu obrodzovať len po jednom, a nie en bloc.

Zaslúži si Daniel Lipšic šancu? Je predčasné strieľať od pása, ešte túto novú avantúru ani poriadne nerozbehol. Ale právo na to má, dostal 100 tisíc preferenčných hlasov na kandidátke KDH, a toto hnutie by mu vlastne mohlo byť za ne skôr vďačné, než ho zatracovať ako naivného dezertéra.

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s