S tým dobrom to nebude také jednoduché

Blahoslavený Giuseppe Allamano hovorí o schopnosti dobre konať dobro. Dobro, alebo morálnosť ľudských činov sa podľa Katechizmu hodnotí podľa troch kritérií: predmet, úmysel a okolnosti.

Predmet sám osebe musí smerovať k morálnemu dobru, úmysel má byť pravý, správny a okolnosti sú pri každej príležitosti odlišné.

V konečnom dôsledku hodnotiť úmysel, vidieť dovnútra človeka patrí len Bohu. Preto aj Cirkev pri blahorečení a svätorečení vyžaduje uznaný zázrak ako zásah Boží, ako potvrdenie, že dotyčný naozaj konal dobro.

Čiže dobre konať dobro, a k tomu možno ešte pripojiť – to dobro, ktoré máme konať – hovorí profesor Dominguez v knihe ,,24 hodín v Paloučku“. V živote človeka je obrovské množstvo vecí, ktoré možno vykonať, z toho vyplýva nevyhnutnosť vedieť si zvoliť správne priority, rozlišovať medzi veciami dôležitými a menej dôležitými. Profesor Dominguez uvádza príklad kňaza, ktorý napríklad robí obrovské množstvo dobrých aktivít, pritom ale zanedbáva to, čo od neho požaduje jeho biskup, alebo iný nadriadený.

Je v tom taká istá postupnosť, so stúpajúcou náročnosťou:

  • každý by chcel konať dobro (prinajmenšom verbálne),

  • skoro každý si myslí, že robí veci dobre, presviedča o tom svoje okolie a neraz aj sám seba. Núka sa otázka, prečo potom máme všade toľko fušeriny a nepodarkov?

  • ale čo s tým posledným, dobre konať práve to dobro, ktoré máme konať? Zdá sa, že sa tu už dotýkame hviezd. Určiť si priority, vedieť zabudnúť na svoje veci, slúžiť iným, odpútanosť, odovzdanosť. Krok do neznáma, neistota,  spoľahnutie sa. Dôvera – mimochodom to slovo má ten istý etymologický základ ako viera.
Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s