Ťažkosti v mentálnej modlitbe

Mentálna modlitba, tichá modlitba, rozjímavá modlitba – alebo modlitba srdca. Mnohí autori ju považujú za jeden z najdôležitejších prostriedkov v duchovnom napredovaní. Je to práve ten bezprostredný styk, osobný rozhovor s Bohom. Napísalo sa o nej mnoho kníh, o niektorých ťažkostiach, s ktorými sa možno stretnúť pri tomto type modlitby, píše írsky trapista Eugene Boylan. Z čoho najviac pramení nedostatočnosť našej modlitby, hovorí Eugene Boylan ( (1904-1963) v knihe ,,Ťažkosti v mentálnej modlitbe“. ,,Skutočným zdrojom problémov v modlitbe je, že si neuvedomujeme, alebo nemáme živú praktickú vieru v účinky krstu a možnosti kresťanského života. Neuvedomujeme si, že kresťanský život je život Krista, ktorý On žije v nás, a nie je to len naša biedna existencia, ktorou sa vlečieme krok za krokom, osamelí a slabí. Pre mnohých z nás je duchovný život len vonkajšími praktikami a skutkami, v ktorých sa veľkosť a úspech meria veľmi podobne ako v iných oblastiach života. Výsledkom toho je, že v konečnom dôsledku naše napredovanie závisí od nás samých, od sily nášho charakteru, od našej vôle, od našich zdrojov. A keďže sme si vedomí, že tohto všetkého máme pobiedne, nemôžeme sa ubrániť pocitu, že napredovanie vo svätosti a pokrok v modlitbe sa nás netýkajú.

Je to typická polopravda – hovorí Eugene Boylan – ktorá sa radí medzi tie najosudovejšie omyly. Áno, je pravdou, že Boh nám povedal, že bez Neho nemôžeme nič urobiť, ale rovnako nám Jeho Duch svätý prízvukoval pre našu útechu, že ,,všetko môžeme v Tom, ktorý nás posilňuje“.

Napriek svojmu názvu, kniha neponúka nejakú vedeckú analýzu, alebo katalogizáciu jednotlivých problémov vyvstávajúcich pri modlitbe, s nejakým kompletným, praktickým riešením pre každý z nich. Jej cieľom je skôr rozobrať podstatu a spôsoby modlitby, a to nie s vedeckou objektívnosťou, ale z pohľadu jednotlivca, tak ako sa jemu javí táto problematika. A to je na nej také sympatické. Autor dúfa, že takto jednotlivým dušiam pomôže, aby sa dokázali vysporiadať s väčšinou so svojich ťažkostí. Prvotným zámerom ani tak nie je inštruovať čitateľa, než povzbudiť ho, aby vytrvalo napredoval v modlitbe, a primäť ho k tomu, aby si vyhľadal ďalšie informácie v dielach kompetentnejších autorov. Preto sa celá problematika prezentuje v takej zhustenej podobe, a to až do takej miery, že knihu je potrebné čítať aj viackrát, aby bolo možné načerpať z nej všetko, čo v nej chcel autor povedať. Je to vynikajúce čítanie, ponúka hlbokú reflexiu, žiaľ zatiaľ sa nikto nepodujal preložiť knihu do slovenčiny. V bibliografickej časti ponúka autor zoznam ďalších klasických titulov, venujúcich sa tejto problematike. Prakticky sa prekrývajú s tým, čo ponúka John McCloskey vo svojom zozname odporúčanej literatúry ,,Celoživotný plán duchovného čítania pre katolíkov“ Tento zoznam je v angličtine, ale 30-40 percent z tých kníh bolo preložených aj do slovenčiny/češtiny. Dobrý tip na efektívne prežívanie upršaných jesenných večerov. Foto: http: //www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=pv&GRid=62788522&PIpi=36660979   http://commons.wikimedia.org/wiki/File:An_Urban_Solitude.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marine_prays_in_Korea_HD-SN-99-03121.jpg

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s