Prvé pokušenie

Svätý farár z Arsu, Jean Marie Vianney kladie otázku: ,,Viete, čím chce ako prvým pokúšať diabol človeka, ktorý začal viac slúžiť Bohu?“ A hneď aj odpovedá: ,,Aby bral ohľad na druhých ľudí.“

Lákavo znejúci názor alebo argument človek ľahko uprednostní pred túžbou po hľadaní skutočnej pravdy. Nadrozmerná emocionálnosť televíznych seriálov (dnes na vrchole módneho rebríčka) dokáže poriadne veci pozahmlievať. Politická korektnosť, karmakorektnosť, bezbrehá tolerancia, nezáujem, ľahostajnosť, úzkostlivosť, osobná škrupulóznosť…

Keď má človek hlboké presvedčenie o zmysle života, alebo o ľudskej dôstojnosti, veľmi ľahko ho označia za fanatika. S tým treba jednoducho počítať, dokonca aj vtedy, keď má človek vôbec nejaké presvedčenie. Jasné, jednoduché presvedčenie, vyhranený postoj a názor, sa v dnešnej dobe relativizmu nenosí. Označuje sa ako netolerantnosť. Ak má človek zvíťaziť nad ľudskými ohľadmi, potrebuje správny úmysel – chcieť sa páčiť viac Bohu než iným ľuďom.

Je to častokrát o plávaní s prúdom, s túžbou mať ,,svätý pokoj“. Je to vždy o strachu a hanbe. Čo si pomyslia, čo povedia, čo urobia.

Modelom tu je život Ježiša Krista, jeho jednota a pevnosť. Nikdy ho nevidíme zaváhať. Jeho spôsob reči, opakované zvraty: Prišiel som…Neprišiel som, aby…dokonale odrážajú vedomé a rozhodné áno a nie a absolútne podriadenie sa Otcovej vôli.

A v konečnom dôsledku nám Kristus ponúka práve tento varovný sumár: ,,Kto sa bude hanbiť za mňa a za moje slová pred týmto cudzoložným a hriešnym pokolením, za toho sa bude hanbiť aj Syn človeka, keď príde v sláve svojho Otca so svätými anjelmi.” (Mk 8,38).

Foto: http://catechisme.eklablog.com/cate-saint-jean-marie-vianney-le-cure-d-ars-a3104271

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s