Katolicizmus – videokatechéza Roberta Barrona

Známy spisovateľ George Weigel nazval tento projekt najvýznamnejším mediálnym počinom v histórii amerického katolicizmu. Súčasná ,,hviezda“ videoprezentácií o viere, Robert Barron, pripravuje 10 epizód, ako výbornú katechetickú pomôcku pre mladých i starších, spracovanú veľmi príťažlivou formou, s použitím materiálov z celého sveta, ukazujúc univerzálny charakter Katolíckej Cirkvi. Výborná sprievodná hudba, profesionálne spracovanie, ponúkajú viac než len apológiu – dôvody, ale aj povzbudenie a estetický zážitok.

Veľmi aktuálne sú dnes práve pasáže, ktoré hovoria o Cirkvi. Presúvame sa do Baziliky svätého Klementa v Ríme (11 minúta, 30 sekunda) a Robert Barron si kladie otázku, prečo vlastne veríme v Cirkev, keď v Kréde vyznávame svoju vieru v jedného Boha v troch osobách, Otca, Syna, Ducha Svätého. Krédo však hneď pokračuje slovami – Verím v jednu, svätú, katolícku a apoštolskú Cirkev.

Cirkev jednoducho nie je len ľudská inštitúcia. Je to organizmus. Ako hovorí II. Vatikánsky koncil, ,,je to Kristova sviatosť“. Zdieľa a podieľa sa na samotnom bytí a energii Ježiša Krista. Alebo použijúc to nevyčerpateľné bohatstvo metafory svätého Pavla: ,,Cirkev je mystické Telo Kristovo“. Nie je to len inštitúcia, organizácia, kolektív, spoločenstvo ľudí s rovnakými názormi. Cirkev je organizmus tvorený vzájomne od seba závislými bunkami, molekulami, orgánmi.

Veľmi názorne to možno vidieť na Kristovom prirovnaní: ,,Ja som vinič, vy ste ratolesti“. Podobne oslovuje Šavla, ktorý prenasledoval prvých kresťanov: ,,Prečo ma prenasleduješ“. Nevytýkal mu, prečo ,,ich“ prenasleduje, ale prečo ,,ma“ prenasleduješ.

Práve v Bazilike svätého Klementa sa nachádza na oltári takéto výrečné zobrazenie. Kríž, na ňom 12 holubíc symbolizujúcich apoštolov, z Kríža sa potom na všetky strany odvíjajú viničné ratolesti, listy, predstavujúce všetkých ľudí na pojených na Krista.

Robert Barron to však vie podať oveľa zaujímavejšie, preto odporúčam video – v angličtine, vyžaduje sa aspoň maturita z anglického jazyka na úrovni B2.

Foto: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Apsis_mosaic_San_Clemente.jpg

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s