Zoťali brezu

Tá clivá nôta, lacné slová, takuo to slovenskuo halgató, aby si ho človek mohol zatiahnuť, keď mu je fajn, keď mu je ťažko, dusno na duši, keď sa v podvečer pozerá na zapadajúce slnko z Poľany.

Ozaj, vedeli ste, že táto prekrásna pieseň bola ideologicky tak sprznená?

Vedela to stará mama. Spievala ju vnukovi a nikdy mu nezabudla pripomenúť, aby sa s ňou v škole zatensvet nepochválil, lebo by ho mohli zavreť do áreštu, alebo do háreštu, už neviem ako to presne nakazovala, veď vtedy za komančov sa politicky korektná fikanosť ešte len kotila z plienok. Dnes by povedala, ,,ale dávaj si pozor, lebo ťa označia za ľudáckeho pohrobka“. A to všetko nie preto, žeby tá pesnička ,, mala za uškom frndžaľku“, ale jednoducho preto, že sa tá nôta údajne ráčila slovenskému prezidentovi Jozefovi Tisovi. Bŕŕ, ale vás striaslo pri tom mene, čo?

Vôbec nie o Tisovi, priatelia. Nech si historizujúci ideológ, či ideologizujúci historik hovorí čo chce. Ten song má grády, slovenská elfština tomu vraví gule, a keď vám raz prenikne do špiku, vynorí sa práve vtedy, keď to človek najviac potrebuje. Napríklad – keď vám odklepnú euroval, keď Kaliňákovi boys hneď za tabuľou ,,Dedina“ pýtajú 130 euro, lebo majú presné merače rýchlosti a štát nepresne odhadol výber daní za prvý polrok. Keď..

Hudobnú scénu však neprznili len Slováci. Podmoskovnyje véčérá si môžete na ploščadi donemoty hundrať od roku 0 až po rok 16 868, ešte vám výchvália aj estetický vkus. Skúsili by ste však v roku 1982, v novembrovej zime, keď sa poberal baťko Brežnev na večnosť, túto.:

Nesmatríte vy tak,

iz padprišúrenych glaz,

dženteľmeni,

baróni,

i ledi,

Ja za dvadsať minút,

apjanéť nesmahlá,

ad bakála,

tušístavo brendi……

..

Bola to taká vagantská, bielogvardejská pjésňa, s parížsko-emigrantským motívom, text ďalej pokračuje, je s ňou celkom schwanda, ale v osemdesiatych rokoch minulého storočia si z nej spraviť rozkazovačku v moskovskej zabegálovke – to by sa možno rovnalo aj večnej síbírskej zmerzlote.

O nič ľahšie to nemajú ani britskí vlastenci. Keď ľavicoví liberáli počujú ,,Rule Britannia!“, ešte aj dnes sa im ježí všetko, čo z nich vyrastá a uši sa im skrúcajú do slimáka. Tá poéma pritom vznikla začiatkom 18. storočia, vo svojom patričnom období, keď sa Angláni na mori mastili so Španielmi a bolo treba vyhecovať bojového ducha.

When Britain fi-i-irst, at heaven’s command,

Aro-o-o-ose from out the a-a-a-zure main,

Arose, arose, arose from out the a-azure main,

This was the charter, the charter of the land,

And guardian a-a-angels sang this strain:

Rule Britannia!

Britannia rule the waves

Britons never, never, never shall be slaves.

Rule Britannia!

Britannia rule the waves.

Britons never, never, never shall be slaves.

Napriek politickej predpokakanosti všetkých britských ľavicových liberálov, som si istý, že na ostrovoch nájdete množstvo ľudí, ktorí tú hymnickú odrhovačku jednoducho milujú. A vôbec im nevadí, že niekomu prekáža ich ,,jingoism“ – či hurávlastenectvo. No čo, aspoň sa nehanbia za svoju existenciu, sú známe aj také národy, o ktorých sa to celkom povedať nedá.

Neviem čo skôr, či to, že škoda, že už Karel Kryl nie je medzi nami, alebo, to, že škoda že jeho pesničky už nie sú za zlatú mrežu. Pri takej dobrej letnej grilovačke, gitarka – Bratříčku, alebo Děkuji…zakázané umenie. Kus slobody, ktorý vám dnešný vulgárny undergroundový rap nemôže dať. A netreba sa ani obzerať cez plot, či sused náhodou nenačúva.

Tak teda, aspoň tú Tisovu – pardón, tú starú, dobrú, slovenskú.

Zoťali brezu,

už ju vezú, už ju vezú,

už na ňu chlapci,

nepolezú, nepolezú.

Plakali chlapci,

za tú brezu, za tú brezu,

už na ňu viacej,

nepolezú, nepolezú…

 

Text Rule Britannia

http://en.wikipedia.org/wiki/Rule,_Britannia!

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s