Chiara zomrela, aby jej dieťa mohlo žiť

Tento skutočne ,,hustý“ príbeh akosi prekĺzol pomedzi prsty bulvárne orientovaných agentúr a spravodajských portálov. Tie sa skôr urputne venujú kauzám, kauzičkám, odvolaniam, odvolávačkám, petíciám, repetíciám a korepetíciám. V Taliansku pred dvomi týždňami zomrela 28-ročná krásna žena, Chiara Petrillo. Uplynulé dva roky si veľa vytrpela kvôli rakovinovému ochoreniu. Zomrela, pretože odložila chemoterapiu, rádioterapiu, aby liečbou neuškodila synovi Francescovi, ktorého nosila pod srdcom.

Nebolo to jej prvé tehotenstvo. Niekoľko mesiacov po sobáši s Enricom otehotnela a jej dcérke Márii na ultrazvuku diagnostikovali anencefáliu – vážnu vývojovú poruchu nezlučiteľnú so životom. Manželia však bez váhania akceptovali tento nový život ako dar Boží, aj keď ich lekári od toho mnohokrát odhovárali. Tridsať minút života malej Márie využili na to, aby ju pokrstili, a aby ju aj odprevadli na jej ceste do Neba.

Chiara potom otehotnela podruhýkrát. Do radosti oboch manželov sa opäť vmiešala nepríjemná správa z ultrazvuku, ktorá neveštila nič dobré. Ukázalo sa, že ich syn Dávid nemá nohy a k tomu sa pridali aj ďalšie vývojové poruchy, ktoré chlapcovi nedávali nádej na prežitie. Chiara chlapca porodila 24. júna 2010, nechali ho pokrstiť, a po krátkom živote ho v modlitbách odprevadili do večnosti.

Potom otehotnela potretíkrát. Mal to byť syn Francesco a ultrazvuk konečne priniesol svetielko na konci tunela – podľa všetkého sa chlapec mal narodiť zdravý. V piatom mesiaci tehotenstva však Chiare zistili rakovinu a od tej chvíle sa pre oboch manželov začal jeden obrovský boj. Nestratili však svoju vieru, a potretíkrát v kritickej situácii sa rozhodli povedať ,,áno“ životu.

Chiara pritom ani na sekundu nezaváhala, nechcela sa vzdať svojho Francesca, aj keď jej bolo jasné, do akého rizika vstupuje, keď odkladá náročnú liečbu rakoviny. Až po pôrode sa mohla podrobiť radikálnym chirurgickým zákrokom a následnej chemoterapii a rádioterapii.

30. mája 2011 sa jej narodilo krásne, zdravé dieťa, chlapček Francesco. O rok neskôr však Chiara podľahla zhubnej chorobe, tomu ,,drakovi“, ktorý ju prenasledoval, ako sa vyjadrila, narážajúc na Knihu Zjavenia.

Je to druhá Gianna Beretta Molla“ – takto sa vyjadril kardinál Agostino Vallini, rímsky vikár, na adresu Chiary, keď jej prišiel vzdať úctu pri pohrebe. Svätá Gianna Beretta Molla bola kanonizovaná Jánom Pavlom II. v roku 2004 a jej príbeh je podobným príbehom neskutočnej veľkodušnosti, lásky, ktorá siaha až za hrob.

,,Neviem, na čo nás chce Boh pripraviť prostredníctvom tejto ženy,“ povedal kardinál, ,,ale je to určite niečo, čo by sme nemali prehliadnuť, je to dedičstvo, ktoré nám pripomína, aby sme prisúdili patričnú hodnotu každému jednému kroku, gestu, ktoré robíme v každodennom živote.“

Chiara ešte pred svojou smrťou spolu s manželom Enricom zverejnili svoje životné svedectvo na http://www.youtube.com/watch?v=KC__IXl23aE

 

Myslím, že netreba vedieť až tak dobre po taliansky, aby sa videu dalo rozumieť. Ak človek dokáže vnímať, môže sa zrazu začať cítiť veľmi, veľmi malý.

 

Foto – http://www.catholicherald.co.uk/features/2012/06/29/the-mother-who-gave-up-her-life-for-her-unborn-child/

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

One Response to Chiara zomrela, aby jej dieťa mohlo žiť

  1. Mária Č. píše:

    Vážený p. Cyril Šebo,
    váš blog som objavila iba “náhodou” dnes, a hneď taký nádherný príbeh, som skutočne vďačná, že ste ho tu uverejnili.
    Je úžasné, že v dobe, v ktorej sa hodnota života relativizuje, môžeme mať nádej cez žiarivý príklad a obetu mladej matky Chiary Petrillo k posunu vnímať každý život ako dar.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s