Dva groše, to je koľko centov?

Ak by existovala exaktná definícia svätosti – napríklad ako ľudskej dokonalosti – uchádzačov by bolo. Nebotyční šampióni Olympijských hier, neskutočne obdarení nositelia Nobelových cien, celé zástupy workoholikov, možno aj zopár blogerov. Už len centimetre, milimetre k dokonalosti.

V jeruzalemskom chráme pri pokladnici fungoval úradný vyvolávač. Mal za úlohu celej pospolitosti zreteľne ohlásiť, koľko kto vhodil. Čím majetnejší donor, tým viac prispel, tým váženejším a ctihodnejším sa stal. Vyvolávač vyvolával a do bodky plnil ustanovenia zákona o verejnom prístupe k informáciám. 

Do chrámu vchádza stará žena, do pokladnice hádže dva groše (Mk 12, 41-44). Odteraz už peňazomenci nikdy nebudú môcť pokojne spávať. Ten správny výmenný kurz nepozná ani Wall Street, ani Tokijská burza. Groše boli naposledy v Rakúsku, ktovie čo budú mať nanovo v Grécku.

Žena vhodila dve bezcenné mince, a v Kristových očiach sa zaiskrilo. To bola tá presná suma. Do haliera. Starena vhodila celé svoje imanie, všetko čo mala. 

2 = 77. Dva groše sa napríklad rovnajú sedemdesiatimsiedmim odpusteniam (Mt 18, 21-22). ,,Koľkokrát mám odpustiť svojmu blížnemu”, pýtajú sa Krista, ,,sedemkrát”? Odpovedá im 77krát, čo v biblickej reči znamená plnosť počtu.

,,Svätosť neznamená, že už niet čo pridať, ale že už niet čo odovzdať”, povedal ktosi, a nebol to ani olympionik, ani nobelovec, ani bloger.

Definícia antiexaktná, pre každého iná, všeobecne platná. Meria sa ňou objem srdca, a na ten ešte kalkulačku nevymysleli.

 

Foto – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:RIC_0465.jpg

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s